Nowy mural w Poznaniu. To bohaterowie Jeżycjady

Mural pojawił się na ścianie budynku przy ulicy Słowackiego w Poznaniu. Przedstawia on Borejków z Jeżycjady, bohaterów wykreowanych przez Małgorzatę Musierowicz.

Jeżycjada to cykl powieści, których autorką jest Małgorzata Musierowicz. Nazwa zaczerpnięta została od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. To właśnie na ścianie kamienicy w tej dzielnicy pojawił się nowy mural.

Jeżycjada to nieodłączny element Poznania. Cieszę się, że jeden z symboli naszego Miasta zyskał swój mural. Dzięki temu kolejne pokolenia będą miały szansę poznać historię rodziny Borejków i “zwiedzić” Poznań razem z bohaterami książek. A ci, którzy ich historię znają z dzieciństwa, będą mieli okazję do sentymentalnego powrotu do przeszłości – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Autorem muralu jest Radosław Barek oraz MURALL Studio. Barwny malunek można oglądać na ścianie kamienicy przy ulicy Słowackiego 62. Mural przypomina o perypetiach rodziny Borejków. Tak zwana zerowa część Jeżycjady (“Małomówny i rodzina”) ukazała się w 1975 roku, a cała seria powieści zdobyła ogromną popularność i ma swoich fanów do dziś. Mural powstał też by promować cyfrową wersję serii powieści, która powstała dzięki wydawnictwu Legimi.

Zaproszona do współpracy przez rdzennie poznańską, sympatyczną  drużynę Legimi, zdecydowałam się od razu. Jeżycjada w tym nowym formacie ma szansę zdobyć wielu całkiem nowych czytelników, a tym już raz zdobytym – dostarczyć nowych wrażeń. Muszę też dodać, że pomysł stworzenia jeżycjadowego muralu w sercu starych Jeżyc jest uroczy i pełen wdzięku. A to, że jego autorem zgodził się być twórca najpiękniejszych dzieł w tym gatunku, zachwyca mnie jak niespodziewany prezent – wyjaśnia Małgorzata Musierowicz, autorka Jeżycjady.

Realizacja projektu możliwa była dzięki współpracy cyfrowej biblioteki Legimi z Poznaniem. Firma, której siedziba znajduje się w stolicy Wielkopolski, jest sponsorem zarówno projektu, jak i realizacji, Miasto zaś udostępniło przestrzeń niezbędną do realizacji przedsięwzięcia.


Koncepcja artystyczna muralu, przedstawiającego nie tylko Borejków, ale i doskonale znaną poznaniakom kamienicę przy ul. Roosevelta 5, bazuje stylistycznie na ilustracjach, stworzonych przez Małgorzatę Musierowicz, zaadaptowanych na potrzeby miejskiej sztuki wielkoformatowej.

Autorzy muralu – Radosław Barek i MURALL Studio zaprojektowali dzieło wykorzystując iluzję przestrzenną. Oglądając mural z poziomu ulicy można odnieść wrażenie, iż dom bohaterów jest tuż obok.

Zastosowana przeze mnie stylistyka malarska muralu, łączy w sobie odczucie realności form architektonicznych z nutą baśniowości. Budynki nie są więc fotorealistyczną kopią, lecz dostosowaną do otoczenia kompozycją. Całość widziana zwykle pod dużym kątem z ulicy Słowackiego i z podwórka szkoły, stanowi nową, tym razem malarską, opowieść o Jeżycach – dodaje Radosław Barek.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi na przełomie sierpnia i września.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Murale | Sztuka | Kultura | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie