Fermin Rodriguez Penelas

Odłowić, uśpić, czy zostawić. Rybnik rozpoczyna walkę z nutriami.

Rybnik rozpoczyna walkę z nutriami. Odłowić, uśpić, czy zostawić – ta dyskusja rozpaliła mieszkańców Rybnika. Powodem są nutrie amerykańskie, które zadomowiły się w mieście. Przez wiele lat uważane były za urocze zwierzaki, które stały się nieformalnymi maskotkami miasta. Mieszkańcy chętnie je podglądali i dokarmiali, co sprawiło, że te nie tylko zaczęły się mnożyć na potęgę, ale także rozprzestrzeniać się na coraz większym terenie. Niestety, nutrie w Polsce są gatunkiem inwazyjnym i niebezpiecznym dla środowiska. 

Pierwsze informacje o nutriach amerykańskich w Rybniku pojawiły się jesienią 2016 r. Gryzonie szybko stały się jedną z atrakcji miasta. Zwierzęta, które prawdopodobnie uciekły z prywatnej hodowli, upodobały sobie Nacynę, a mieszkańcy chętnie dokarmiali je warzywami i owocami, przez co ich populacja zaczęła gwałtownie rosnąć. Obecnie populacja oceniana jest na 300 osobników, które z dnia na dzień stały się problemem dla włodarzy.

Jak zauważają eksperci, nutrie są zagrożeniem dla środowiska i równowagi w ekosystemie. Gryzonie niszczą koryta rzek, szybko się rozmnażają i jedzą wszystko, co znajdą na swojej drodze. Teraz znalazły się na liście Inwazyjnych Gatunków Obcych i mają zostać odłowione.

“Nutrie z Rybnika wyrządzają ogromne szkody w lokalnej przyrodzie i zostały zaklasyfikowane jako jedne ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie, a niekontrolowany ich przyrost skutkuje koniecznością podjęcia przez organy ochrony przyrody działań zaradczych” mówi Natalia Zapała, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w rozmowie z portalem radio90.pl

Część zwierząt ma trafić do azylu, a reszta zostanie uśmiercona. Władze Rybnika, które także zaczęły dostrzegać w nutriach problem, zaoferowały pomoc w pozbyciu się zwierząt z miasta.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z rozwoju sytuacji. Wielu internautów wskazuje, że uśmiercenie zwierząt jest niehumanitarne oraz, że “największym szkodnikiem jest człowiek”. Inni chwalą decyzję miasta, bowiem pozostawienie nutrii samym sobie, może doprowadzić do katastrofy, bowiem populacja rośnie wykładniczo, a co za tym idzie, niebawem nutrii może być więcej niż rybniczan. Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?

źródło: Radio 90 / radio90.pl
zdjęcia: Fermin Rodriguez Penelas, Melina Kiefer / http://unsplash.com 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zwierzęta | Ekologia | Ciekawostki | Rybnik  | Place, Skwery, Parki