Odtworzono jej pierwotny wygląd. Kamienica w centrum Bytomia

Kamienica położona jest w centrum Bytomia przy ulicy Krakowskiej. Podczas ostatniego remontu odtworzono niemal wszystkie oryginalne polichromie. Dziś to jedna z ładniejszych kamienic w mieście.

Wykonawca remontu miał sporo pracy. Oprócz elewacji dokładnie odnowiono stare schody oraz charakterystyczną wieżyczkę. Wysokość kopuły to 9 metrów, dlatego najpierw musiała zostać zdemontowana i odnowiona dopiero na ziemi.

Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, bo ciężko byłoby odrestaurować wieżyczkę na wysokości. W budynku znajduje się 27 mieszkań oraz lokal użytkowy o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych – mówi deweloper Janusz Nokielski, prezes spółki Siemionki, która odnawia w Bytomiu m.in. budynki przy ulicy Krakowskiej i Szymanowskiego.

Podczas prac odkryto stare napisy, które znajdują się na rogu kamienicy. Napis „Anno Domini 1890” przysłonięty był grubą warstwą farby. Na polichromiach znalazły się inne sentencje łacińskie. Wśród nich między innymi: audaces fortuna iuvat (śmiałym szczęście sprzyja), boni semper beati (dobrzy ludzie zawsze szczęśliwi), czy lux in tenebris (światło w ciemnościach).

Zdjęcia wykonano tuż przed zakończeniem prac:


Bytom to wyjątkowe miasto pod względem zdobień kamienic. Jest ich tutaj mnóstwo, a polichromie to duża rzadkość. W Polsce jest ich bardzo mało – dodaje Zapartowicz.

To już kolejna kamienica w centrum Bytomia, której remont opisywaliśmy. Wcześniej publikowaliśmy historię secesyjnej kamienicy (czytaj TUTAJ) oraz budynku przy ulicy Piłsudskiego (czytaj TUTAJ). Z kolei w styczniu pokazywaliśmy spektakularny proces odnowy ściany frontowej budynku przy ulicy Kwietniewskiego – ze starej zabudowy ocalała dekoracyjna ściana, która stanie się częścią nowego budynku. Całość znajdziesz TUTAJ.

fot. Hubert Klimek

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Elewacja | Kamienica | Metamorfoza | Zabytek | Detal | whiteMAD na Instagramie