Opuszczony budynek na Pomorzu. Miał być galerią sztuki

To przykład wielkich marzeń, które zderzyły się z rzeczywistością. Opuszczony budynek znajduje się pod Kościerzyną w województwie pomorskim. Miał być przestronną galerią sztuki. Pomysłodawca jej powstania nie zdążył ukończyć budowli przed śmiercią. Śmiała wizja odeszła razem z nim.

Budowa obiektu rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Inwestor planował otworzyć tutaj galerię sztuki. Według informacji pobliskich mieszkańców, pomysłodawca budowy mierzył się z wieloma problemami.

Tajemniczy artysta chciał stworzyć miejsce, w którym będą eksponowane między innymi jego dzieła sztuki. Od lat marzył o miejscu zaszytym w lesie, które będzie oazą sztuki i kultury. Przygotowany w latach 90. projekt doczekał się startu budowy. Później pojawiły się problemy. Problemy organizacyjne i ludzkie. Odległość od zabudowań sprawiła, że miejsce często odwiedzali złodzieje, którzy kradli materiały budowlane. Z tej bezsilności właściciel postanowił zamieścić napis nad głównym wejściem:

“TO PRACA LUDZI WZBOGACA I TUTEJSZĄ BANDĘ ZŁODZIEII”

Informacja zamieszczona na frontonie trafnie oddaje rzeczywistość końca lat 90. Opuszczony budynek wzniesiony został na planie prostokąta. Strefę wejściową ozdabiają cztery kolumny, za którymi wznosi się dwupoziomowa konstrukcja. W centralnej części budynku znajduje się duża kopuła, jej wewnętrzną część również zdobią napisy wykonane przez artystę-inwestora.


Wspomniana kopuła jest sercem obiektu. To przez nią wpadają promienie słoneczne i oświetlają dwa poziomy obiektu. Dolna kondygnacja wyróżniona jest kolumnadą, wzdłuż której miały wisieć dzieła sztuki.

Dziś budynek jest w fatalnym stanie. Dziurawy dach, wybite okna… Wewnątrz pojawiły się ścienne malowidła.

Autorem opublikowanych zdjęć jest Szary Burek, autor fotobloga, na którym publikuje zdjęcia najczęściej opuszczonych i niedostępnych budynków. Relacje z jego wypraw znajdziecie na stronie szaryburek.pl.

PS wcześniej pisaliśmy o tajemniczym tunelu w centrum Poznania, które na co dzień jest zamknięte. Pewien fotograf zdołał jednak wejść do środka, efekty jego eksploracji opisaliśmy TUTAJ.

zdjęcia: Szary Burek (www.szaryburek.pl)

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Beton | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie