Park linearny w Miami. Powstał pod estakadą kolei metra!

Park linearny w Miami nazwany Underline właśnie został oddany do użytku. To, co go wyróżnia to fakt pomysłowego wykorzystania nieużywanej dotąd przestrzeni miejskiej i zmienienia jej w tętniący życiem park biegnący pod estakadą kolei metra. 

Park linearny w Miami rozpościera się na długości 10 mil (ponad 16 kilometrów) wzdłuż centrum miasta. Pierwsze prace związane z przebudową niewykorzystywanej przestrzeni ruszyły w 2017 roku. Właśnie oddany do użytku został pierwszy fragment linearnego parku Underline zaprojektowanego przez architektów z Field Operations.


Zadaniem architektów było zagospodarowanie terenów znajdujących się poniżej kolei metra osadzonej na długiej na ponad 16 kilometrów estakadzie. Celem było stworzenie nie tylko parku, który zaoferuje mieszkańcom rekreację, ale także umożliwienie łatwej komunikacji i ułatwienie dostępu do stacji metra z poziomu ulicy.

W ramach przebudowy przyziemia estakady powstały między innymi ścieżki rowerowe, fontanny, sporo terenów zielonych, a także wybiegi dla psów, siłownie miejskie z urządzeniami do ćwiczeń, a także boiska do koszykówki i piłki nożnej. Nie zabrakło również reprezentatywnej promenady wyposażonej w miejską scenę z placem przeznaczonym na programy kulturalne i wellness, a także wydarzenia organizowane przez społeczność lokalną. Ciekawym elementem są również pawilony, w których znajdują się cztery ogrody motyli położone w kanionie z naturalnego kamienia.

W ramach pierwszej fazy oddano do użytku 1,5 kilometrowy odcinek w centralnej części estakady. Faza druga projektu doda kolejne 3 km (2 mile), a faza końcowa obejmie kolejne 11 km (7 mil). Po ukończeniu projektu w 2025 roku, powstanie ponad 120 akrów otwartej przestrzeni z przywróconymi siedliskami przyrodniczymi, ulepszonymi ścieżkami dla pieszych i rowerzystów, które łączą się bezpośrednio z transportem publicznym, oraz otwartymi przestrzeniami publicznymi.

To nie jedyna tego typu realizacja, którą mieliśmy przyjemność opisywać. Podobna realizacja już niedługo powstanie w Warszawie, o czym pisaliśmy TUTAJ. Warto zapoznać się również z linearnym parkiem w Szanghaju, w którym przebudowano opuszczone lotnisko w ogromny park w centrum miasta (przeczytaj TUTAJ). 

Czytaj też: Architektura | Ekologia | Komunikacja miejska | Stany Zjednoczone | Rośliny

źródło: designboom.com 

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły