Plac Konstytucji PRZED przebudową, fot. domena publiczna

Plac Konstytucji w Gdyni będzie przebudowany. Miasto stawia na zieleń

To pierwsze miejsce, które widzą przyjeżdżający do Gdyni pociągiem. Plac Konstytucji w Gdyni zostanie przebudowany według koncepcji, która zakłada usunięcie części betonowej powierzchni i zastąpienie jej zielenią.

Przebudowa placu ma pomóc miastu w staraniach wpisania Śródmieścia na światową listę UNESCO. Przebudowany plac ma stać się miejscem przyjaznym mieszkańcom.

Plac Konstytucji to wizytówka miasta – jedno z pierwszych miejsc, jakie widzą przyjezdni. Jest też intensywnie użytkowany przez mieszkańców. Urodę powinien łączyć z doskonałą funkcjonalnością: musi być tak wygodny, by ułatwiał życie w każdych warunkach, także wtedy gdy leje deszcz, a my za późno wstaliśmy i próbujemy zdążyć na pociąg, ale też tak piękny, by warto było się na nim zatrzymać w trakcie niespiesznego spaceru. Opracowana koncepcja daje mi wiarę, że spełni te wysokie oczekiwania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Wstępny projekt zmian został przygotowany przez Wydział Inwestycji i Wydział Ogrodnika Miasta we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Biurem Planowania Przestrzennego oraz Zarządem Komunikacji Miejskiej. Koncepcja zakłada przebudowę placu wraz z wlotami przyległych ulic, to jest: Dworcowej, Janka Wiśniewskiego i Jana z Kolna.

Dziś plac jest obszarem zdominowanym przez transport kołowy. Po zmianach ma tu dominować ruch pieszych i rowerzystów. Celem planowanych prac jest poprawa atrakcyjności przestrzeni, zachęcenie do korzystania z niej przez pieszych i rowerzystów, przybliżenie dworca i przystanków transportu miejskiego.


W nowej aranżacji przed budynkiem dworca kolejowego Gdynia Główna powstanie plac z miejscami do odpoczynku. Poprawie ma ulec bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Priorytet w komunikacji mają zyskać autobusy. Wreszcie dzięki nowym nasadzeniom zieleni wyeksponowana ma zostać modernistyczna tkanka urbanistyczna oraz budynki.

Plac Konstytucji i przestrzeń ma być wizytówką naszego miasta, a jednocześnie być komfortowym węzłem przesiadkowym dla podróżujących. Chcemy stworzyć tu przestrzeń, zachęcającą mieszkańców i podróżnych do odpoczynku, a dodatkowo stanowiącą miejsce spotkań, pierwszych i ostatnich wrażeń z pobytu w Gdyni. Dziś ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na zaprojektowanie placu Konstytucji, które finalnie będzie podstawą do przebudowy tej przestrzeni w sercu miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Miejscu urzędnicy ogłosili przetarg na zaprojektowanie placu Konstytucji. Oferty można składać do 7 listopada tego roku.

źródło: UM Gdynia www.gdynia.pl

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Woonerf  | Meble miejskie | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie