Plac Trzech Krzyży w Warszawie. Odsłonięto dawne tory tramwajowe!

Podczas prac budowlanych, które mają miejsce na Placu Trzech Krzyży odsłonięto dawne tory tramwajowe, których historia sięga XIX wieku. Poza historycznym torowiskiem odsłonięto również bardzo dobrze zachowany bruk. To nie tylko estetyczne przypomnienie o historii tego miejsca, ale także dowód na to, że modernizacja może przebiegać z szacunkiem do zabytków. 

Historia tramwajów w tym miejscu sięga XIX wieku. 18 października 1881 roku, wraz z otwarciem pierwszej linii tramwaju konnego “belgijskiego”, na Placu Trzech Krzyży – wtedy nazywanym placem Św. Aleksandra – pojawiła się komunikacja tramwajowa. W 1908 roku tramwaje w Warszawie przeszły elektryfikację, a na południowo-wschodniej części placu wybudowano jednotorową pętlę z torem postojowym.

Później, w 1918 roku w północno-wschodniej części placu dobudowano nowe torowisko, prowadzące na Powiśle. Plac Trzech Krzyży pełnił istotną rolę w ruchu tramwajowym również w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ponieważ kursowało tamtędy 5 linii i szósta kończyła na placu swoją trasę. Dodatkowo, kolejne dwie linie przebiegały skrajem placu, wjeżdżając w ulicę Książęcą.

Ruch tramwajowy na placu został wstrzymany na początku II wojny światowej, ale był stopniowo przywracany. Po zakończeniu wojny, tramwaje ponownie pojawiły się na Placu Trzech Krzyży w 1946 roku. Tym razem jednak, po torach o nowym rozstawie szyn i w innej konfiguracji. Ostatecznie autobusy wyparły tramwaje. Pętlę zamknięto 21 lipca 1959 roku, a przejazd z Nowego Światu w Książęcą zlikwidowano 25 października 1960 roku. Część odsłoniętych torów wyeksponowana jest obecnie po wschodniej stronie Placu Trzech Krzyży przy ulicy Wiejskiej (pod Instytutem Osób Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego) 🚋


🚋

Zainteresował Cię ten temat? O Placu Trzech Krzyży, jego przebudowie i historii pisaliśmy niejednokrotnie. Więcej podobnych artykułów znajdziesz tutaj:

źródło: Tramwaje Warszawskie / https://tw.waw.pl
zdjęcia: Wiktoria MickiewiczCzytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Historia | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie  | Warszawa