Pnie w Parku Fosa domem dla nietoperzy

Zamiast usunąć, dali im drugie życie. Pnie w Parku Fosa zmieniły się w domy dla nietoperzy.

Pnie w Parku Fosa w Warszawie mogły zostać wycięte, usunięte i zutylizowane. Tak się jednak nie stało, dzięki zdrowemu rozsądkowi i wspólnym zaangażowaniu władz miasta, Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie, a także Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Nietoperzy i stowarzyszeniu Zielony Żoliborz. Przedstawiciele wspomnianych organizacji postanowili zachować cenne przyrodniczo pnie drzew i wykonać na ich powierzchni nacięcia i dziury, które umożliwią nietoperzom i owadom zamieszkanie w starym pniu. 

Taka akcja ma – przynajmniej naszym zdaniem – same zalety. Nie trzeba ponosić kosztów wycinki i usuwania drewna, a same pnie stanowią ostoję bioróżnorodności dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Na pniach rosnąć mogą porosty i epifity, wewnątrz wyciętego drzewa zamieszkać mogą owady, ptaki, czy nietoperze. Szczyty obciętych pni mogą stanowić miejsca lęgowe, czy stanowiska obserwacyjne dla ptaków.  Co więcej, próchniejące drewno wzbogaca glebę i pozwala na zachodzenie naturalnych procesów biologicznych, utrzymujących środowisko w równowadze.

„W Parku Fosa szykuje się Powrót Batmana. W końcu w kilku stojących pniach powstały nowe kryjówki dla nietoperzy. O pracach prowadzonych w partnerstwie z Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy dowiecie się więcej z profilu Zarząd Zieleni Warszawy.” – czytamy w komunikacie na facebookowym profilu Warszawy

Pnie w Parku Fosa zmienione w domy dla nietoperzy to nie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Pisaliśmy już o podobnych akcjach w Poznaniu i Płocku. Więcej dowiecie się poniżej: