Polana Kampinoska w Gdańsku. Minimalistyczne osiedle projektu MS 15

Polana Kampinoska to  już kolejne osiedle, które w Gdańsku zrealizuje firma Domesta. Wkrótce deweloper odda do użytku osiedle Nowe Południe, które znajduje się przy ulicy Starogardzkiej (pisaliśmy o nim TUTAJ). Również tym razem wykonanie projektu powierzył doświadczonej pracowni architektonicznej, dzięki czemu udało się zaprojektować kameralne osiedle z zielonymi strefami do wypoczynku i rekreacji.

Osiedle Polana Kampinoska zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni MS 15. To niewielki kompleks kilku budynków mieszkalnych, których charakterystycznym elementem są dwuspadowe dachy.

W ramach tego zacisznego osiedla powstanie tylko 7 budynków, w których znajdować się będzie łącznie 87 mieszkań. W pierwszym etapie sprzedaży pojawią się trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 54,60 do 59,20 m kw., dwupokojowe o powierzchni od 42,54 do 43,50 m kw. oraz tylko trzy kawalerki o powierzchni od 27,75 do 27.88 m kw. – mówi Marta Apanowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu.

Łatwy dojazd

Oprócz kameralnej kameralności i zaciszności, osiedle cechować będzie dobra lokalizacja. Polana Kampinoska położona jest blisko ul. Świętokrzyskiej, która umożliwia dojazd do centrum Gdańska. Przy pętli autobusowo-tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska realizowany będzie pierwszy etap ulicy Nowej Świętokrzyskiej, który prowadzić będzie właśnie do ulicy Kampinoskiej. W ramach tej realizacji zaplanowano budowę dwupasmowej jezdni z chodnikami, oświetleniem i drogą rowerową. W niedalekiej przyszłości lepszą komunikację zapewni też inwestycja kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), której przystanek zlokalizowany będzie niedaleko inwestycji.

Zieleń na wyciągnięcie ręki

Osiedle powstanie na działce o nieregularnym kształcie i różnych wysokościach. To atut, bo pozwoli na ciekawszą aranżację zieleni i stworzenie miejsc zachęcających do spędzania czasu na łonie natury.

Okoliczne tereny zielone zlokalizowane wokół Zbiornika Augustowska obfitują w różnorodne strefy rekreacyjne – wielofunkcyjne boisko, rozległy i bogato wyposażony plac zabaw, ścieżka dla rolkarzy, stanowiska wędkarskie, siłownia pod chmurką oraz wybieg dla psów. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Paulina Hirsz, specjalista ds. aranżacji i marketingu.

Okolica będzie się zmieniać w przyszłości. Mieszkańcy będą mogli korzystać z lokali gastronomicznych i placówek edukacyjnych – we wrześniu 2023 roku w najbliższej okolicy osiedla otwarta zostanie nowa Morska Szkoła Podstawowa nr 2. Ale to nie koniec!

Na terenie Polany Kampinoskiej powstaną place zabaw, ale też siłownia zewnętrzna. Mieszkańcy będą mogli też skorzystać z prywatnej wewnętrznej sali fitness połączonej z siłownią. Będzie ona wyposażona w sprzęt niezbędny do realizacji planów treningowych – opowiada Paweł Zabolewicz, kierownik działu sprzedaży.

Dodatkowo mieszkańcy osiedla Polana Kampinoska będą mogli korzystać z warsztatu dla rowerów, gdzie będzie można serwisować jednoślady. To spore ułatwienie, zwłaszcza że w pobliżu osiedla znajduje się wiele tras rowerowych.

Siła detalu

W całym projekcie warto zwrócić uwagę na detale. Są one dobrze widoczne w przestrzeniach wspólnych – klatki schodowe wyglądają świeżo, nowocześnie i elegancko. Podobną estetykę powtórzono w siłowni, którą widać na wizualizacjach.


Nasi klienci chwalą wysoki standard wykończenia naszych mieszkań. Również i w tym przypadku, przekazywane przez nas mieszkania będą wyszpachlowane gładzią i pomalowane na biało. Z doświadczenia wiem, że ułatwia to właścicielom mieszkań ich sprawniejszą aranżację oraz dostosowanie do swoich potrzeb – dodaje Mateusz Kulwikowski, kierownik budowy odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Architektura

Nad projektem osiedla pracował architekt Łukasz Maraszek z pracowni MS 15. Pracownia zaprojektowała budynki mieszkalne, na których szczytach znajdują się dwuspadowe dachy. Ich obecność wynika z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dodatkowo określa dopuszczalną wielkość budynków. Architekt z pozornych ograniczeń uczynił atut i zamiast zwykłych punktowców zaprojektował bryły, które mają zróżnicowaną formę – udało się to osiągnąć dzięki kontrastującym elewacjom i podkreśleniu podziału dachami dwuspadowymi.

Zapytaliśmy architekta o pracę nad projektem i zastosowane rozwiązania, które podobają mu się najbardziej.

Kamil Białas: Co wyróżnia osiedle w porównaniu do innych powstających w Gdańsku?

Łukasz Maraszek: Budynki zlokalizowane są w dużej odległości między sobą i posadowione w taki sposób, aby odpowiadały naturalnemu kształtowi terenowi, dzięki temu każdy ma ciekawą perspektywę widokową a wiele mieszkań unikalny charakter. Na poszczególnych kondygnacjach zaprojektowaliśmy cztery mieszkania narożne. Taki układ powoduje, że mieszkania są bardzo dobrze nasłonecznione i naturalnie przewietrzane. Tak mała ilość lokali pozytywnie wpływa na budowanie relacji pomiędzy przyszłymi mieszkańcami. Kameralne korytarze nie generują pogłosu, a duże przeszklenia otwartych klatek schodowych wprowadzają naturalne oświetlenie do części wspólnych.

Budynki mają na przemian umieszczone loggie i balkony, daje to poczucie prywatności. Jakie jeszcze rozwiązania pan zastosował, które pozytywnie wpłyną na komfort mieszkańców?

Zarówno loggie jak i balkony mają swoich zwolenników, dlatego w naszych projektach staramy się umieszczać oba rozwiązania. Dużo uwagi poświęcamy częściom wspólnym takim jak place zabaw, fitness, siłownia zewnętrzna. Projekt charakteryzuje się także dużą ilością terenów zielonych, które bez wątpienia wpłyną na komfort przyszłych mieszkańców.

Może pan wskazać element architektury, z którego jest pan szczególnie zadowolony?

Polana Kampinoska to próba stworzenia współczesnego wzorca komfortowej zabudowy mieszkaniowej, gdzie podstawowym kryterium są skala, proporcje i jakość przestrzeni. Skala tego projektu nie przytłacza, dodatkowe przestrzenie takie jak plac zabaw fitness, rowerownia czy zewnętrzna siłownia stanowią równowagę pomiędzy prywatnością a strefą wspólną, która sprzyja interakcji mieszkańców. Kameralna zabudowa z zaledwie czterema mieszkaniami na kondygnacji daje poczucie komfortu i prywatności i wysoką jakość przestrzeni.

źródło: Domesta (www.domesta.com.pl)

Czytaj też: Osiedle | Gdańsk | Modernizm | Place, Skwery, Parki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły