Pomorskie Dni Druku 3D. Ekowydruki z sieci rybackich

Znani projektanci, eksperci branży, wystawcy z całej Polski, prezentacja najnowszych osiągnięć, edukacyjne warsztaty, dyskusje o trendach i spora dawka aktualnej wiedzy. Tak w skrócie zapowiada się siódma odsłona wydarzenia, które odbędzie się już 19 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia pod hasłem „sustainability”. Pomorskie Dni Druku 3D i ich tegoroczne hasło skierowane są do wszystkich firm, które szukają oszczędności w procesach produkcyjnych i chcą się rozwijać w duchu zrównoważonego rozwoju, wykorzystując do tego technologię druku 3D. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Od spotkań entuzjastów do najważniejszego wydarzenia w branży druku 3D

Pomorskie Dni Druku to konferencja, która z kameralnego spotkania entuzjastów druku 3D rozrosła się do jednego z najważniejszych wydarzeń tej branży w Polsce. Trzeba przyznać, że tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo interesująco. Nie zabraknie więc nazwisk topowych ekspertów i palących tematów z obszaru zrównoważonego rozwoju, tj.: odzyskiwanie tworzyw sztucznych, wykorzystywani materiałów biodegradowalnych, ograniczanie śladu węglowego w produkcji i oszczędność energii czy kwestii związanych z wykorzystaniem druku 3D w reklamie. Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. projektant Łukasz Pączkowski, znany jako Zulu Kuki. To projektant i artysta multidyscyplinarny, który w swoich pracach chętnie sięga po nowoczesne technologie. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych produktów jest obuwie produkowane za pomocą drukarki 3D. Niedawno na gdyńskiej plaży stanęła instalacja jego autorstwa stworzona w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Nasz wywiad z Zulu Kukim przeczytacie TUTAJ.

Zrównoważony rozwój odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki

Skąd pomysł na hasło: „Sustainability”?  – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to największy hub innowacji w Polsce. Wspierając innowacyjne projekty staramy się to robić w sposób mądry i odpowiedzialny, odpowiadając jednocześnie na potrzeby współczesnej gospodarki. Głównym celem zrównoważonego rozwoju jest osiągnięcie równowagi między postępem ekonomicznym, społecznym a ochroną środowiska naturalnego. Takie podejście doskonale oddaje ducha w jakim na co dzień działamy. Dlatego tegoroczne hasło „sustainability” to naturalna odpowiedź na wyzwania społeczno-ekonomiczne, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy, a technologia druku 3D to jedno z narzędzi, jakie pozwala owym wyzwaniom sprostać – mówi Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. 

Wciąż jesteśmy w dobie post-covid, gdzie trend zrównoważonego rozwoju przeplata się z okresem dekoniunktury gospodarczej oraz nową perspektywą w dofinansowaniach unijnych. Rozwój branży druku 3D stara się sprostać bieżącym wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Dlatego właśnie podczas najbliższej edycji chcemy mówić  o zamkniętym obiegu materiałowym w druku 3D. Zaprezentujemy możliwości odzysku materiałów i ich ponownego użytku. Przybliżymy procesy operacyjne wykorzystujące technologię 3D, które koncentrują się na wytwarzaniu lokalnym i pozwalają przedsiębiorcom uniezależnić się od kapryśnych dziś globalnych łańcuchów dostaw i wpływają na zmniejszenie emisji CO2. Zaproszeni prelegenci opowiedzą także o dostępnych możliwościach finansowania działalności gospodarczej opartej na zrównoważonym rozwoju na konkretnych przykładach biznesowych – mówi Michał Pęczek z Bibus Menos.


Podczas najbliższej edycji Pomorskich Dni Druku 3D pragniemy nie tylko podyskutować o bieżących wyzwaniach stojących przed środowiskiem zajmującym się drukiem 3D, ale również kierujemy się do firm wdrażających oraz realizujących cele zrównoważonego rozwoju, reprezentujących wiele sektorów gospodarki. Zarówno w PPNT Gdynia jak i Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na co dzień pracujemy z firmami, które mówią nam o swoich potrzebach, które poszukują ciekawych rozwiązań i możliwości rozwoju. Pomorskie Dni Druku 3D edycja Sustainability to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy, poznania nowych trendów w branży, a także weryfikacji strategii zrównoważonego rozwoju w swoich przedsiębiorstwach – mówi Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wydarzenie uzupełnią edukacyjne warsztaty, których tematyka również będzie nawiązaniem do problematyki sustanablility. Ich celem rozwój umiejętności związanych z technologiami 3D oraz inżynierią odwrotną, uwzględniający ideę zrównoważonego rozwoju w aspektach edukacji, równości płci, innowacyjności oraz odpowiedzialnej produkcji. Warsztaty poprowadzi Mirosław Pałysiewicz – ekspert w dziedzinie technologii 3D, doświadczony trener i mentor, który od lat aktywnie angażuje się w edukację w obszarze nowych technologii oraz równości płci. Nie zabraknie części wystawienniczej, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz tradycyjnie staną się okazją do kuluarowych rozmów i networkingu.

Dla większości osób druk 3D kojarzy się z drukowaniem figurek i drobnych przedmiotów raczej mało przydatnych w codziennym życiu. Kiedy pięć lat temu rozpoczynałem swoją przygodę z drukiem 3d moim pierwszym wyzwaniem było zbudowanie drukarki w oparciu o projekt RepRap (darmowe rozwiązanie do tworzenia samoreplikujących się drukarek 3d – więcej tutaj). Pozwoliło mi to spojrzeć na tą metodę wytwarzania z zupełnie innej perspektywy. Drukarki 3d dają nam spore możliwości w zakresie racjonalnej produkcji. Możemy drukować samodzielnie części zamienne do wielu przedmiotów (obudowy, zaślepki, uchwyty, proste narzędzia, itp.) jak i tworzyć unikalne spersonalizowane przedmioty. Jeden z najpopularniejszych sklepów z wyposażeniem domu udostępnia części zamienne w formie plików stl, które można samodzielnie wydrukować – mówi Mirosław Pałysiewicz.

Druk 3D staje się jeszcze bardziej atrakcyjny, jeśli do produkcji wykorzystamy surowce pochodzące z recyklingu.

Ukłon w stronę ekologii można również zaobserwować na rynku filamentów (“żyłki” z plastiku – materiału używanego do druku w najpopularniejszej na rynku metodzie FDM). Mamy do wyboru materiały biodegradowalne: polimery na bazie mączki kukurydzianej (PLA) czy naturalnego drewna (Biowood), dostępne są również pełnowartościowe materiały do druku z recyklingu RPLA czy też produkty Reflow rPETG pochodzące między innymi z przetworzonych sieci rybackich (reflowfilament.com). Ich jakość i wytrzymałość nie odbiega znacząco od produktów otrzymanych z “czystego” granulatu. Obecnie dąży się również to wyeliminowania problemu opakowań i szpul, na których nawinięty jest filament. Wcześniej były to elementy produkowane na bazie plastiku wyrzucanego po zużyciu produktu. Tu pojawiło się sporo rozwiązań: Producent Rosa wytwarza swoje szpule z ponownie przetworzonych materiałów redukując przy okazji ilość wytwarzanych zanieczyszczeń oraz oferuje odbiór pustych opakowań. Pojawiły się również możliwości zakupu samego filamentu nakładanego na wcześniej zmodernizowaną szpulę przy pomocy wydrukowanych elementów – tłumaczy Mirosław Pałysiewicz.

Więcej o wydarzeniu:

Pomorskie Dni Druku 3D to cykliczna impreza organizowana przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w partnerstwie z firmą BIBUS MENOS.  Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innemu aspektowi wykorzystania technologii druku 3D. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

kiedy: 19.09.2023 r., godz. 9:00-15:30
gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

wstęp: wolny, wymagana rejestracja: tiny.pl/ccgqr

wydarzenie na FB: https://fb.me/e/BkoLrudq

źródło: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (http://www.ppnt.pl)

Czytaj też: Gdynia | Technologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły