Pomysł na nowoczesne biuro od architektów z pracowni EASST

Projekt budynku powstał dla firmy Depenbrock Polska. Nowoczesne biuro zaprojektowane zostało jako rozbudowa istniejącego budynku. Tak architekci z pracowni EASST ARCHITECTS zaaranżowali nową przestrzeń, aby stała się przyjaznym miejscem pracy.

Zaprojektowany budynek znajduje się strefie przemysłowej podpoznańskich Komornik. Dookoła terenu inwestycji znajdują się budynki magazynowe, biurowe oaz salony samochodowe. Na działce inwestora znajdował się trzy kondygnacyjny budynek biurowy, którego cała elewacja wykonana została z czerwonej cegły klinkierowej.

Inwestor Depenbrock Polska zajmuje się generalnym wykonawstwem obiektów przemysłowych dlatego miał sprecyzowane i klarowne wymagania dotyczące funkcjonowania budynku. Celem rozbudowy było powiększenie części dla pracowników zajmujących się głównie projektowaniem i weryfikacją opracowywanych dokumentacji. Na trzech kondygnacjach powstały przede wszystkim pomieszczenie biurowe realizowane jako pokoje czteroosobowe jak również open space. Powstały również sale konferencyjne z mobilnymi ścianami umożliwiające łączenie poszczególnych pomieszczeni. Dodatkowo w ramach współczesnych trendów dla pracowników powstała przestrzeń wypoczynku zarówno czynnego takiego jak sala do ćwiczeń jak również sale do nieformalnych rozmów, jadalnie z pełnym wyposażeniem kuchni. Na ostatniej kondygnacji można również skorzystać z zadaszonego tarasu połączonego ze strefą relaksu, nad którymi znajdują się świetliki doświetlające te przestrzenie. Wnętrza utrzymano w stonowanych kolorach odcieni szarości uzupełnionych elementami drewna. Meble zostały skontrastowane z uspokojonymi wnętrzami i dobrane w różnorodnych odcieniach. Przede wszystkim użyto mebli polskich producentów i dizajnerów takich jak Piotr Kuchciński (np. krzesło barowe Rotor czy krzesła Mishell). Przestrzenie wspólne dzięki doborowi mebli, kolorów , ciepłego oświetlenia mają domową atmosferę, w której pracownicy mogą pracować i wypoczywać budując więź z miejscem pracy.

Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń zostało zrealizowane przez nowoczesny, dość niespotykany w Polsce, system sufitowy. Pozwoliło to uniknąć wszelkiego rodzaju widocznych urządzeń takich jak splity klimatyzacji czy  grzejniki. Budynek został również wyposażony w systemy fotowoltaiki dzięki którym między innymi został certyfikowany w systemie BREEAM.


Dużym wyzwaniem w projektowaniu był duży nacisk inwestora na bardzo wysoki poziom detalu. Okna w systemie fasadowym wyposażone zostały w możliwość uchylania kwatery schowanej za panelem z siatki cięto-ciągnionej. Dodatkowo wszystkie wyposażono w żaluzje systemowe zewnętrzne. Cały ten pakiet został uchwycony w kątowniki stalowe , które odcinają fragmenty ścian wykończonych pełną cegłą. Horyzontalna artykulacja budynku została podkreślona liniami aluminiowych elementów, które opasają cały budynek. Zaakcentowane wejście wyłożono aluminiowymi płytami elewacyjnymi. Wszystkie kolory elementów stalowych i aluminiowych zostały pomalowane w kolorze nawiązującym do obróbek budynku istniejącego.  Charakterystyczny wygląd budynku jest wynikiem stworzenia kompozycji mijających się przeszkleń wraz z bocznym panelem z sitaki stalowej. Ciekawym elementem powstałej rozbudowy jest szklany łącznik wykonany w systemie szkleń fasadowych, który łączy nowe ze starym w spójny sposób. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełnia mały ogród. Zieleń została również wprowadzona na cały teren inwestycji. Użyto nie wymagających koszenia mieszanek traw. Dzięki tym wszystkim zabiegom udało się stworzyć nowoczesny budynek, który współgra z istniejącym biurowcem i wnosi nową jakość zarówno w sferze technologii jak i estetyki będąc jednocześnie przytulną przestrzenią do pracy i wypoczynku użytkowników.

projekt: Easst Architects (www.easst.com)

zdjęcia: Jakub Wittchen, Robert Dudziński

Czytaj też: Biuro | Poznań | Elewacja | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie