Postawili na moc i bezpieczeństwo. BMW serii 5 i jego najmocniejsza elektryczna wersja

Serię 5 w BMW śmiało możemy określić mianem najbardziej klasycznej w portfolio bawarskiego koncernu. Elegancki wygląd, wykończenie klasy premium i ukryte pod maską nowoczesne rozwiązania sprawiają, że model ten ma rzeszę fanów na całym świecie. Tym razem dodatkiem do nowej generacji jest pierwszy w pełni elektryczny model, a BMW i5 M60 to jego najmocniejszy wariant.

Nowa elektryczna „piątka” powstała dla świadomych klientów, którzy chcą mieć poczucie wpływu na otaczający ich świat. W pełni elektryczny napęd oferuje taką samą radość z jazdy, jak modele wyposażone w silnik benzynowy, wysokoprężny czy hybrydowy plug-in.

Najnowsza limuzyna bawarskiego producenta jest nieco większa od poprzedniczek. Jej długość wzrosła o 97 mm, szerokość o 32 mm, a wysokość o 36 mm. O dwa centymetry zwiększono również rozstaw osi. Większe wymiary przekładają się na poczucie komfortu i przestrzeni wewnątrz. Projektanci i inżynierowie BMW postawili dodatkowo na elegancką i minimalistyczną stylistykę. Samochód ma wygładzoną sylwetkę, ukryte w obrysie klamki i dobrze wyważone proporcje nadwozia.

W środku producent ograniczył liczbę fizycznych przycisków, na rzecz rozwiązań cyfrowych. Wiele elementów sterowania znajduje się teraz na dotykowych ekranach. Te ostatnie dają dostęp do wielu praktycznych funkcji. O tym, jakie nowinki technologiczne zastosowano w nowych modelach serii 5 pisaliśmy więcej TUTAJ.

Radość jazdy bez kompromisów

Samochód wyposażony jest w napęd BMW xDrive piątej generacji. Teraz trochę danych technicznych. BMW i5 M60 xDrive charakteryzuje zużycie energii w cyklu mieszanym: 20,6–18,2 kWh/100 km. Całość napędza silnik o mocy 601 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 820 Nm, dzięki czemu samochód przyspiesza do 100 km/h w 3,8 sek. Producent elektronicznie ograniczył prędkość do 230 km/h. Taka specyfikacja świadczy o ogromie możliwości i to przy zachowaniu komfortu akustycznego podczas jazdy.

Oprogramowanie samochodu pomoże wskazać optymalną trasę. Podczas dalszych podróży dzięki funkcji eRoute możemy zaplanować drogę tak, by podczas jazdy wyznaczyć przystanki ładowania, które znajdują się w bazie BMW Maps. Oprogramowanie obliczy pozostałą ilość energii i podpowie, w którym miejscu zrobić przerwę, by naładować akumulator. Sposobów ładowania jest kilka.


Szybkie ładowanie

Usługa BMW Charging umożliwia ładowanie samochodu na terenie całej Europy w publicznej sieci, która obejmuje ponad 565 tysięcy punktów ładowania. Kabel do ładowania (typu 3) jest na wyposażeniu pojazdu, a płatności można realizować z pomocą karty BMW Charging. Samochód z powodzeniem można naładować w domu. W tym celu właśnie powstała stacja BMW Wallbox, która zajmuje niewiele miejsca i umożliwia bezpieczne uzupełnienie energii na przykład przez noc. Aktualny stan ładowania można szybko sprawdzić w telefonie za pośrednictwem aplikacji My BMW. 

Samochód umożliwia ładowanie prądem przemiennym, a prądem stałym można ładować z mocą 205 kW. Co to oznacza w praktyce? Stan naładowania akumulatora BMW i5 można zwiększyć z 10 do 80 procent w zaledwie 30 minut. W pełni naładowany akumulator pozwala pokonać od 455 do 516 kilometrów. Z kolei dzięki funkcji MAX RANGE zasięg może się zwiększyć nawet o 25 procent. Jest to możliwe za sprawą ograniczenia mocy i prędkości oraz wyłączenia funkcji komfortowych. To przydatne rozwiązanie pozwoli uniknąć stresujących sytuacji, jeśli będziemy daleko od punktu ładowania.

W opiece specjalistów

Warto wspomnieć również o usłudze Proactive Care. To platforma łącząca producenta z kierowcami, którzy mogą otrzymać pomoc w przypadku awarii. Dzięki sztucznej inteligencji samochód monitoruje stan poszczególnych podzespołów i sygnalizuje prawdopodobieństwo zbliżających się problemów. Poprzez aplikację My BMW można umówić wizytę w serwisie wykonując zaledwie kilka kliknięć w telefonie. Usługa ta daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad samochodem – samodzielnie możemy sprawdzić poziom oleju silnikowego, ciśnienia w oponach czy płynu hamulcowego. 

Wegańskie wnętrze

BMW i5 M60 jest przykładem zmian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wnętrze samochodu jest w pełni wegańskie – dotyczy to obicia foteli, deski rozdzielczej, boków drzwi, kierownicy i foteli. To pierwszy model marki, który w standardzie oferuje takie wykończenie. Producent sięgnął tutaj po Veganzę – wegański materiał przypominający skórę zarówno w fakturze, jak i w dotyku.

Pomimo zastosowania proekologicznych rozwiązań, wegańskich materiałów i elektrycznego napędu nie mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z BMW. Marka przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości, dużych mocy i komfortu jazdy. Nowa generacja serii 5 jest mocnym rozdziałem w historii marki.

więcej informacji: BMW

Czytaj też: Motoryzacja | Technologia | Minimalizm | Detal | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.