Prosty dom na Mazowszu. To projekt EVEN Architekci

Jego forma łączy tradycję z nowoczesnością. Prosty dom to projekt pracowni EVEN Architekci pod kierownictwem architekta Pawła Jabłońskiego. Za wnętrze budynku odpowiada Hanna Daniłów. Projektanci nazwali budynek “Najzwyklejszym Domem na Mazowszu”, co kryje się za tym określeniem?

Dom ma 270 m kw. powierzchni liczonej z garażem. Powstał w miejscu, gdzie nie dotarły jeszcze deweloperskie inwestycje. To jedno z nielicznych miejsc w promieniu 50 km od Warszawy, gdzie czas płynie nieco wolniej i wszystko podąża w zgodzie z otaczającą naturą. Z okien domu roztacza się bezpośredni widok na malownicze pola i las co sprawia, że miejsce to emanuje spokojem. Lokalizacja była wyzwaniem ze względu na zapisy Planu Miejscowego, ale finalnie ograniczenia zabudowy terenu przyczyniły się do stworzenia udanego projektu.

Inwestorami jest para, która zapragnęła zamieszkać w spokojnym otoczeniu. Architekci zaproponowali powstanie budynku, który przypomina połączone dwie bryły: pokrytą dachem dwuspadowym część mieszkalną i część zapleczową w formie prostego kubika. Biała wstęga, otaczająca obie bryły, dodaje im wyjątkowego charakteru. Podobnie zastosowane na elewacji pionowe elementy drewniane, które harmonijnie współgrają z kolorystyką okolicy.

Przeszklony łącznik między bryłą domu z dwuspadowym dachem a kubikiem garażu stanowi obszerną i zapraszającą przestrzeń wejściową. Na osi głównego wejścia do domu znajduje się przeszklenie, które niedługo będzie kadrować widok na dekoracyjne drzewo. Projektanci są szczególnie zadowoleni z układu otworów okiennych, przez które widać przyrodę. Plusem są też pionowe listwy na elewacji, które nieco przysłaniają niektóre okna – to wpływa na poczucie prywatności mieszkańców.


Architekci zaproponowali delikatną i jasną kolorystykę. Dach pokrywa membrana dachowa, wstęga okalająca bryłę ma kolor złamanej bieli, a antracyt stanowi tło dla pionowych listew.

Budynek zyskał czytelny układ funkcjonalny. Parter to strefa dzienna, na którą składa się dwukondygnacyjny salon, pokój z telewizorem, kuchnia i zaplecze. Część prywatna powstała na piętrze. Elementem łączącym oba poziomy jest antresola, wzdłuż której znajduje się zabudowa meblowa z garderobą

Wnętrza domu kontynuują spokojny charakter zewnętrznej formy. Naturalne materiały, stonowane kolory i pojawiające się gdzieniegdzie delikatnie kontrastujące akcenty tworzą przyjemną atmosferę. Architekci kompleksowo zajęli się projektem. Dzięki temu uzyskany efekt spełnił oczekiwania inwestorów, a dom harmonijnie wpisał się w krajobraz okolicy.

zdjęcia: Piotr Krajewski

projekt: EVEN Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Minimalizm | Detal | Okna | whiteMAD na Instagramie