Prosty dom w Poznaniu. Zbudowano go dla fanów minimalizmu

Charakteryzuje się zwartą byłą o oszczędnej, skromnej formie. To jest jego największym atutem. Prosty dom znajduje się w Poznaniu, jego projekt powstał w pracowni Ktura Architekci.

Pomysł na jego powstanie pojawił się już kilka lat temu. Przygotowana wtedy koncepcja spodobała się inwestorowi, który postanowił zaprojektować budynek uzyskując efekt niemal identyczny jak na pierwszych wizualizacjach.

Architektka Katarzyna Buczkowska-Grobecka z Ktura Architekci pierwszy raz spotkała się z inwestorem w 2020 r.

Choć pierwsze nasze rozmowy zapowiadały coś innego, moim największym sukcesem była właśnie weryfikacja wytycznych i oczekiwań inwestora. Na początku rozmawialiśmy przede wszystkim na temat wielkości domu, nad tym co jest najważniejsze w codziennym jego używaniu, aż w końcu, nad sensem posiadania garażu dwustanowiskowego – wspomina architektka.

Projektantka zaprojektowała mniejszy garaż, czym przeniosła siłę na rolę człowieka w całym budynku. Zaprojektowała dom dla ludzi, nie dla samochodów i stworzyła wymarzone podwórko przed domem, na którym mogą odbywać się rozgrywki w koszykówkę.

Tym samym wycofując czarną część garażowo-techniczną w stronę ogrodu domknęłam taras tworząc przytulną strefę wypoczynku, która jest kontynuacją wnętrza – dodaje.

Budynek ma jasną elewację i dwuspadowy dach, czym nawiązuje do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Od strony ulicy budynek ma dwa otwory okienne, jedno na parterze, a drugie na piętrze. W ten sposób zadbano o poczucie prywatności domowników oraz odpowiednią akustykę. Pozostałe strony budynku są bardziej doświetlone. Detalem w projekcie jest łącznik między domem, a garażem, który zyskał przeszklenie.


Dziś oceniam ten dom jako zrealizowany zgodnie z projektem. Były momenty, w których projekt był modyfikowany, ale zawsze pod moim okiem. Tak! jest to bardzo ważne, żeby architekt był obok, obecny cały czas, do samego końca, nawet jak przez myśl przechodzą zmiany projektowe. Nadzór nad realizacją i pełny kontakt z Inwestorem są dla mnie najważniejsze – dodaje autorka projektu.

_

O pracowni:

Pracownia Ktura Architekci siedzibę ma w Poznaniu. Tworzy ja zespół młodych architektów, który zdobyte doświadczenie zawodowe wykorzystuje w kreatywnej pracy zespołowej. – Nasze prace powstają w kadrze doświadczonych projektantów, którzy koordynują poszczególne etapy procesu projektowego. Jesteśmy także obecni w trakcie procesu realizacji inwestycji, pełniąc pełny nadzór autorski, kontrolując jakość wykonywanych prac na budowie – czytamy na stronie kturaarchitekci.pl. Pracownia powstała z inicjatywy Katarzyny Buczkowskiej-Grobeckiej, architekt IARP i członkini SARP.

projekt: Ktura Architekci/Katarzyna Buczkowska-Grobecka (kturaarchitekci.pl)
wizualizacje: VIZprofi Studio
zdjęcia: FOTOGRAFYy

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Przesuń suwak PRZED i PO: