Prosty dom w Toruniu. W ogrodzie zaprojektowano nowoczesny basen

Dom zaprojektowany został na miejskiej działce w Toruniu. Jego projekt powstał w pracowni Mikstura Architekci. To trudna okolica o dość chaotycznej zabudowie i stylach budynków. Architekci chcieli, by projektowany dom łagodził krzykliwy obraz okolicy.

Działka z jednej strony oferuje atrakcyjny widok na jezioro z południową ekspozycją. Z drugiej strony jest dość wąska co ogranicza możliwości projektowe. Bryła powstała niejako w odpowiedzi – wykorzystuje przestrzeń zabudowy w 100 proc., dopasowując się programem funkcjonalnym do potencjałów i zagrożeń każdej ze stron działki.

Architekci z pracowni Mikstura zaproponowali prosty kształt, który zapewnia domownikom poczucie prywatności. Widoczność wnętrza od strony ulicy jest mocno ograniczona, zupełnie inaczej jest od strony ogrodu – salon wyróżniają w tym miejscu duże przeszklenia. Drzwi można łatwo rozsunąć, powiększając przestrzeń części dziennej o taras. Jednocześnie rozrzeźbione zadaszenie chroni wnętrze przed intensywnym światłem słonecznym. Tuż za oknami znalazł się taras i gratka dla fanów wodnych rozrywek – basen.

Dzięki atrium wszystkie pomieszczenia w bogatej funkcjonalnie strefie dziennej pozostają doświetlone dwustronnie.

Część prywatna domowników znalazła się na piętrze. Z sypialni zapewniono dostęp do kolejnego tarasu – na dachu, który umożliwia widok na jezioro z większej wysokości. Można tam też wypoczywać w cieniu korony drzewa.


Dom łączy fakturowe materiały strukturalnego tynku dekoracyjnego oraz cegły, oba w kolorach ziemi, z elementami czarnego metalu i mikrocementu. Charakterystyczny motyw ‘przewiązania’ wysokich ścian ceglanych czarnymi nadprożami podkreśla rolę parteru w kompozycji bryły, zwiększając wizualnie i tak wysokie przeszklenia – opisują autorzy projektu.

Budynek z jednej strony zapewnia prywatność i prezentuje się gościom z formalnej, eleganckiej strony, z drugiej natomiast pielęgnuje otwartość wobec zewnętrza i zachęca użytkowników do interakcji przy tarasach o różnorodnym kontakcie z naturalnym otoczeniem.

projekt: Mikstura Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Toruń | Basen | Minimalizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie