Przebudowa domu z lat 50. Zyskał nowoczesne oblicze

Przebudowa domu wykonana została według projektu przygotowanego przez architektów z pracowni ORA. To budynek z lat 50. XX wieku, który znajduje się w miejscowości Ostopovice w Czechach.

Zadaniem architektów było przygotowanie projektu przebudowy bliźniaczego domu, aby mógł pomieścić dużą rodzinę. Po zmianach dom zyskał duże pomieszczenie dzienne, w którym skupia się życie domowników. Aby osiągnąć taki efekt architekci musieli na nowo zaprojektować układ funkcjonalny wnętrza. Dodatkowe pomieszczenia zostały zaaranżowane na strychu.

Zamiast labiryntu pokoi powstała duża, wspólna przestrzeń z kominkiem pośrodku – mówią architekci.

Pomieszczenie zyskało większą przestrzeń dzięki usunięciu części sufitu. Dzięki temu na dawnym piętrze powstała antresola, która pełni funkcję strefy do zabaw. W tej części rozplanowano sypialnie dzieci. Odnowione pomieszczenia są jasne i minimalistyczne. Naturalne materiały będą stanowić tło dla mebli i prywatnych przedmiotów domowników.

Nową aranżację zyskał ogródek. Powstała tam przeszklona część, która stanowi powiększenie strefy mieszkalnej. Wiosną i latem ogródek jest naturalnym przedłużeniem przestrzeni życiowej.


Przebudowa domu nie była rewolucją. Architekci chcieli zachować oryginalny charakter bryły, dlatego od strony ulicy ograniczono się do budowy nowoczesnej lukarny, w której znajduje się pokój zabaw. Jej prostokątna forma przypomina ramę i jest tutaj nowoczesnym akcentem oraz stała się wizytówką przebudowanego domu.

W sumie powierzchnia użytkowa budynku wynosi aż 390 m kw.

fot. Jiří Alexander Bednář, www.jiribednar.com

projekt: ORA (original regional architecture): Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Ciekawostki | Czechy | whiteMAD na Instagramie