Przy gdyńskim Skwerze Kościuszki szykują się zmiany. Planowana jest tam bowiem budowa nowej inwestycji. Będzie to kompleks kilku obiektów, pełniących funkcję hotelu i aparthotelu oraz części apartamentowej z usługami gastronomicznymi, handlowymi i rekreacyjnymi w parterze. W kondygnacjach podziemnych znajdą się miejsca postojowe, SPA oraz basen.
Mimo że Gdynia rozwija się intensywnie już od stu lat – w ścisłym centrum wciąż jest miejsce na nowe budynki. Przykładem takiej przestrzeni jest okolica Skweru Kościuszki – reprezentacyjnej alei wiodącej wprost ku morzu.
Skwer Kościuszki w Gdyni. Fot. Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Warunkiem wprowadzenia tam dodatkowej zabudowy, zapisanym w planie zagospodarowania przestrzennego w Gdyni dla Śródmieścia było przeprowadzenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Zwycięską koncepcję dla parceli przy Skwerze Kościuszki przedstawiła pracownia B-CA z Gdańska. Pozwolenie na budowę wymagało jednak zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków i konsultacji z Wojewódzką Radą Zabytków. Zgodnie z projektem, ale i sugestiami konserwatorskimi modyfikacji uległy elewacje budynków, gdzie uwypuklono i podkreślono bardziej ich modernistyczne cechy.
Na założenie składają się dwa odrębne obiekty. Pierwszy – o dominującej funkcji hotelowej i drugi przeznaczony na aparthotel. Budynki będą rozróżnione też kolorystycznie. Aparthotel zaprojektowano w odcieniach modernistycznej Gdyni, na fasadzie pojawił się więc piaskowiec o różnych barwach. Kolorystyka modernistycznej Gdyni nie jest bowiem ściśle biała, lecz jasnobeżowa, jasnoszara i jasnożółta. Powszechne są też tynki dekoracyjne imitujące kamień. Drugi budynek, hotel, będzie bardziej awangardowy, ciemniejszy, w barwach piaskowo-szarych.
Znakiem rozpoznawczym założenia będą wygięte w falę schody, niczym żywa, przestrzenna rzeźba. Rozpościerać się z nich będzie widok na całą marinę i plażę, dlatego przewidziano przy nich dodatkowe siedziska. Będzie to przestrzeń publiczna, dostępna dla wszystkich. Schody prowadzić będą do lokali gastronomicznych na parterze i wyniesionych na drugą kondygnację, dla uzyskania lepszej perspektywy.
Przestrzeni publicznych i rekreacyjnych zaprojektowano tu więcej. Architektom zależało na tym, by obiekty tętniły życiem, dlatego otaczają je kwartały, place i deptaki skąpane w zieleni.
Źródło: b-ca.pl
Czytaj też: Architektura | Elewacja | Modernizm | Osiedle | Urbanistyka | Miasto | Gdynia