Pusty narożnik w Łodzi Reform Architekt

Pusty narożnik w Łodzi zostanie zabudowany. Powstanie tu apartamentowiec z mansardowym dachem!

Pusty narożnik w Łodzi, który znajduje się u zbiegu ulic Wólczańskiej i 6 Sierpnia już niebawem zostanie zabudowany. W miejscu wyburzonej w 2019 kamienicy powstanie apartamentowiec z mansardowym dachem, który zaoferuje łącznie 60 mieszkań i halę garażową na 17 aut. Projekt nowoczesnego budynku wykonał Marcin Tomaszewski z łódzkiej pracowni Reform Architekt, autor m.in. projektu budynku New Iron (O NEW IRON PRZECZYTAJ TUTAJ). Inwestorem jest spółka Balt Invest.

Na parceli przy ul. 6 Sierpnia 10 stanie dom nazwany La Vie Art. Na pięciu kondygnacjach zaoferuje łącznie 60 mieszkań. Najwięcej, bo niemal połowę, stanowić będą lokale jednopokojowe, przy czym część z nich – te mieszczące się na najwyższej kondygnacji – dzięki antresolom będzie dwupoziomowa. Gmach będzie miał podziemny parking z 36 miejscami postojowymi i halę garażową dla 17 aut na poziomie gruntu. Na parterze, zarówno od strony ul. 6 Sierpnia, jak i ul. Wólczańskiej, znajdą się dwa lokale użytkowe pod działalność gospodarczą, każdy o powierzchni blisko 200 mkw. 

Od strony ulicy bryła budynku La Vie Art prezentuje surową prostotę, urozmaiconą oknami, loggiami, przeszkleniami klatek schodowych, a także mansardowym dachem będącym nawiązaniem do kamienicznej architektury dawnej Łodzi. Za fasadami kryć się będzie wewnętrzny dziedziniec na dachu hali garażowej na parterze – z tarasami lokali mieszkalnych na tym poziomie, zazieleniony niską roślinnością, drzewami w donicach i pnączami.


Ciekawa jest ostatnia historia działki przy ul. 6 Sierpnia 10. Jeszcze 10 lat temu stała tam dawno opuszczona, rozpadająca się kamienica w fatalnym stanie technicznym. W 2017 r. rozebrano oficyny. Miasto chciało wyburzyć też budynek frontowy, lecz nie było na to zgody służb konserwatorskich. Los gmachu przesądziła katastrofa budowlana, do której doszło latem 2018 r. Zawalił się strop między pierwszym a drugim piętrem. Konstrukcja została poważnie naruszona, więc nadzór budowlany nakazał rozbiórkę gmachu do wysokości pierwszego piętra, by zabezpieczyć go przed zawaleniem. Miasto wystąpiło do konserwatora zabytków o zgodę na całkowitą rozbiórkę. Tym razem nie było zastrzeżeń. Resztki domu zburzono jesienią 2019 r.

Cieszy was fakt, że pusty narożnik w Łodzi zostanie zabudowany?

źródło: UM Łódź / www.lodz.pl 
wizualizacje: Marcin Tomaszewski / Reform Architekt / https://reformarchitekt.pl/
zdjęcie: Google Maps / rok 2021 / google.maps.pl 

O Architektach:
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award.

Czytaj też: Łódź | Apartament | Architektura | Mieszkanie | Polska | Polscy projektanci