Poznań, fot. Stanisław Szewczyk, wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce. Wygrywa Poznań

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce przygotował serwis Business Insider Polska. Dziennikarze wzięli pod uwagę takie czynniki jak wynagrodzenie, dostęp do lekarza na NFZ czy jakość powietrza. W badaniu uwzględniono wszystkie miasta wojewódzkie.

Jeśli ktoś myślał, że to w stolicy żyje się najlepiej to jest w błędzie. Najlepszym miastem do życia okazał się Poznań. Tuż za nim na podium znalazły się Katowice, a następnie Opole. Zwyciężyły więc ośrodki miejskie o średniej wielkości. Poznań ma bowiem około 550 tys. mieszkańców.

Badania przeprowadzono analizując kilka czynników. Dziennikarze przygotowali mniejsze rankingi poświęcone wybranym kategoriom, a następnie zsumowali wyniki. Do przygotowania rankingu brano pod uwagę: bezrobocie, średnie wynagrodzenie, dostępność mieszkań, dostęp do lekarza NFZ, przestępczość i jakość powietrza.

W przypadku bezrobocia Poznań zajął pierwsze miejsce. W mieście bez pracy jest zaledwie 1% mieszkańców, drugie miejsce zajęły Katowice, a następnie Warszawa. Z kolei w kategorii “średnie wynagrodzenie” wygrał Kraków (za nim Gdańsk i Warszawa). W przypadku “dostępności mieszkań” zwyciężyły Katowice, a za nimi Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz. W kategorii “dostęp do lekarza na NFZ” pierwsze miejsce zajmuje Łódź, dalej Lublin i Kielce. Najbezpieczniejszymi miastami okazały się kolejno: Rzeszów, Olsztyn i Lublin. Z kolei o dobrej jakości powietrza mogą mówić mieszkańcy: Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Poznań w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden. To jedyne miasto, które może się pochwalić obecnością w TOP10 we wszystkich sześciu kategoriach. Ma najniższe bezrobocie, mieszkańcy zarabiają sporo, jak na ceny mieszkań, a przy tym jakością powietrza ustępuje tylko takim miastom jak Opole i Gorzów Wielkopolski – pisze Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska.

Omówienie raportu znajdziecie na stronie serwisu Onet.pl TUTAJ. Z kolei o architekturze Poznania możecie przeczytać w naszych artykułach TUTAJ.

źródło: Business Insider Polska

Czytaj też: Miasto | Poznań | Katowice | Ciekawostki | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Poznań, fot. Stanisław Szewczyk, wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0
ICHOT w Poznaniu
Plac Andersa w Poznaniu