Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont kamienicy Natansona, a właściwie zespołu dwóch budynków, stojących na rogu ul. Nowy Świat i Książęcej, tuż przy Placu Trzech Krzyży. Spółka AFI ogłosiła, że w kamienicy znajdą się luksusowe mieszkania, a budowla odzyska utracony w powojennych latach blask.
Kamienica w obecnym kształcie powstała około 1910 roku na zamówienie Henryka Natansona – przedstawiciela wybitnej żydowskiej rodziny Natansonów, pośród których można wymienić m.in. bankierów, księgarzy i wydawców. Dwie części budynku powstały osobno, jednak obecnie są uznawane za jedną kamienicę. Projekt tej imponującej budowli wykonał duet architektów: W. Heppen i J.N. Czerwiński.
Przed wojną, w czasach swojej świetności, kamienica stanowiła ważny element architektoniczny na warszawskim placu Trzech Krzyży i wyróżniała się wyjątkowym stylem, który łączył elementy neoklasycyzmu i secesji. W budynku znajdowały się luksusowe apartamenty i sklepy z górnej półki, takie jak jubiler czy galeria sztuki. W czasie II wojny światowej kamienica została uszkodzona i szybko doczekała się odbudowy. Niestety, przy okazji kolejnego remontu utraciła swój wyjątkowy styl i większość dekoracji. Zniknęły wazy, wieńce i charakterystyczne dla secesji ornamenty roślinne. W 2006 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel kamienicy, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, od wielu lat miało tam swoje biura. W 2019 roku kamienica Natansona została sprzedana. Budynek kupiła firma AFI Europe i już wtedy ogłosiła, że jej celem jest odnowienie zabytku i przywrócenie go miastu w świeżej odsłonie. Dodatkowo planowany remont ma zamienić jej funkcję z biurowej na mieszkalną.
Widok na kamienicę w roku 1916 i obecnie. Źródło: fotopolska.eu
Pl. Trzech Krzyży i Nowy Świat, lata przedwojenne i współczesne. Źródło: fotopolska.eu
Fragment kamienicy podczas okupacji i obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe
„Plac Trzech Krzyży u zbiegu z ul. Nowy Świat i Książęcą” – zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 33 (1184) 16.08.1970 i 2023.
Firma AFI przygotowała już projekt budowlany, a tworzenie projektu wykonawczego jest w fazie końcowej. Po kompleksowej przebudowie i renowacji kamienica zyska nowy, jasny kolor, na fasadę wrócą ornamenty i detale, a na dach lukarny wzorowane na tych z początku XX wieku. Wnętrza poddane zostaną kompleksowej przebudowie i renowacji. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku i za około 3 lata budynek znów będzie lśnił nad placem Trzech Krzyży, oferując luksusowe mieszkania na piętrach i lokale usługowe w parterze.
Kamienica Natansona to drugi tego typu budynek kupiony przez firmę AFI w Warszawie. O remoncie kamienicy Wolfa Krongolda, zwanej potocznie Pekinem, pisaliśmy tutaj: KAMIENICA WOLFA KRONGOLDA W WARSZAWIE W KOŃCU BEZ RUSZTOWAŃ! PRZEDWOJENNY BUDYNEK ZNÓW ZACHWYCA.
Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować:
- MIĘDZYWOJENNY LUKSUS I FUNKCJONALIZM. KAMIENICA MOJŻESZA HOROWITZA W WARSZAWIE.
- ŁUCKA 8 – NAJSTARSZY WOLSKI ZABYTEK W RUINIE.
- KAMIENICA EMILA WEDLA W WARSZAWIE. HISTORIA I TRADYCJA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.
Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura
Temat: Remont kamienicy Natansona coraz bliżej. Budynek odzyska dawny blask!
Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, urbanity.pl, warszawa.wyborcza.pl, NAC, fotopolska.eu, domena publiczna