Renowacja willi w Portugalii przeprowadzona została przez polskie architektki, które od lat działają na terenie Portugalii. Projekt renowacji wnętrz parteru i pierwszego piętra domu, zlokalizowanego w centrum miasta Estoril to efekt pracy Elizy Borkowskiej i Magdaleny Czapluk, założycielek pracowni KEMA Studio. Budynek pochodzący z 1897 roku znany jest jako Vila Ferreira.
Zastana przestrzeń była wyjątkowo dysfunkcyjna. Wynikało to z faktu, że willa przechodziła z rąk do rąk, a każdy nowy mieszkaniec modyfikował wnętrze do swoich potrzeb, nie zawsze zachowując walory funkcjonalne, czy historyczne. W efekcie wnętrze było trudne do zagospodarowania i niedoświetlone, a przestarzały układ pomieszczeń nie pozwalał na wykorzystanie potencjału miejsca.
W związku z tym, głównym celem tego projektu stała się reorganizacja przestrzenna pierwszych dwóch pięter o funkcji dziennej, w celu stworzenia bardziej otwartej, funkcjonalnej i dostępnej przestrzeni, przy jak najmniejszej ingerencji w istniejącą strukturę budynku.
„Aby zwiększyć dostęp światła do pomieszczeń, ulepszyć komunikację oraz zwiększyć transparentność pomiędzy dwoma kondygnacjami, zdecydowałyśmy się na otwarcie dwóch nowych osi wizualnych – jednej na parterze, wyznaczonej przez południowe i północne wejście, oraz drugiej na pierwszym piętrze, wyznaczonej przez hol wejściowy i salon. Dodatkowo w celu ułatwienia przepływu między dwoma kondygnacjami i polepszenia dostępności do stref zewnętrznych, na przecięciu tych dwóch osi, wprowadzone zostały nowe schody, umożliwiające stworzenie czytelnej i funkcjonalnej pionowej i poziomej komunikacji. Aby dostosować organizację przestrzenną pierwszego piętra do potrzeb nowych użytkowników, zdecydowałyśmy się wyburzyć ściany między starą kuchnią a salonem, tworząc całkowicie otwarty salon z aneksem kuchennym, zachowując jednocześnie nieformalne rozgraniczenie między tymi dwiema strefami w postaci zróżnicowanej wysokości sufitów. Otwór w stropie, pozostały po usunięciu starych spiralnych schodów, został zamknięty szklaną podłogą, umożliwiającą połączenie wizualne pomiędzy salonem a domową winiarnią utworzoną na parterze.” – tłumaczą architektki
Jednym z podstawowych założeń tego projektu było umożliwienie przenikania naturalnego światła do całego wnętrza domu. W związku z tym nowa klatka schodowa składa się z dwóch części – ciężkiej bazy, pokrytej naturalnym drewnem, i przezroczystej, podwieszonej części, która umożliwia dostęp światła do parteru, który był niegdyś przestrzenią bardzo ciemną ze względu na bardzo niski sufit. Aby wprowadzić naturalne światło do korytarza na pierwszym piętrze, na jednej ze ścian jadalni zainstalowana została specjalnie zaprojektowana do tego projektu półprzezroczysta biblioteczka.
Wnętrza zostały utrzymane w bardzo jasnych, odbijających światło, kolorach, które poprzez grę cieni podkreśliły kształt dekoracyjnych ram ściennych i sufitowych, wpasowując się w ideę reinterpretacji atmosfery starej willi. Na parterze, aby rozjaśnić przestrzeń, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie jednolitego wykończenia w jasnoszarym mikrocemencie. Na pierwszym piętrze, aby stworzyć bardziej komfortową i przytulną atmosferę, istniejący kamień pokryty został tradycyjną drewnianą podłogą we wzór Herringbone.
„Aby nadać przestrzeni własny, nietuzinkowy charakter, wprowadziłyśmy do wnętrz kilka unikalnych, współczesnych elementów. Jednym z nich jest wyspa kuchenna w postaci prostej bryły pokrytej granitem, która zbliża się do powierzchni słupa wykończonego w surowym betonie. Naturalne betonowe wykończenie zostało również zastosowane na ścianie kominka, na której, aby przełamać klasyczną symetrię i wprowadzić więcej odbitego światła słonecznego, zainstalowana została tafla lustra. Na podłodze, w holach wejściowych na parterze zastosowane zostały płytki cementowe o współczesnym wzorze wykonane w technice tradycyjnej.” – dodają architektki
W projektach łazienek użyty został w sposób nowoczesny, tradycyjny portugalski kamień – Lioz, co wpisuje się w ogólną koncepcję projektu, tworząc nowoczesne i jednocześnie bardzo eleganckie wnętrza. W rezultacie projekt reprezentuje nowoczesną interpretację stylu tradycyjnej willi, która wniosła do przestrzeni potrzebny komfort, otwartość i jasność, tworząc wnętrza zalane światłem naturalnym.
Metryka realizacji:
Nazwa: VILA FERREIRA
Architekci: KEMA studio / www.kema.pt
Lokalizacja: Rua Guiomar Torrezão, Estoril, Portugal
Realizacja: 2022
Powierzchnia: 310 m2
Zdjęcia: © Eliza Borkowska – KEMA studio
O pracowni:
KEMA studio to biuro projektowe założone przez duet polskich architektek. Idea założenia własnego biura, bazującego na kreatywności, innowacji i dbałości o detal, powstała po wielu latach pracy w portugalskich biurach architektonicznych. Studio zaczęło swoją praktykę w 2015 roku, renowując nieruchomości “niechciane”, odrzucone, u których znalezienie prawdziwego potencjału i ich powrót do istnienia wymagały dogłębnej analizy. „W naszych projektach staramy się docenić i wydobyć esencję historii danego miejsca, podkreślając ją przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów. Mimo, iż renowacje stanowią centrum naszego zainteresowania, wykonujemy również projekty nowych zabudowań o różnej skali i funkcji.” – czytamy na stronie KEMA Studio / www.kema.pt
Czytaj też: Polscy projektanci | Portugalia | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Zabytek | Metamorfoza | Wille i rezydencje
————– WILLA PRZED REMONTEM ————–