Restauracja Alma. Otwarto ją w dawnym kinie

Jej projekt powstał w pracowni NEUHĘUSL HUNAL. Restauracja Alma otwarta została w przestrzeniach dawnego kina o tej samej nazwie w centrum czeskiej Pragi. To rozbudowany kompleks, który dzieli się na klimatyczną kawiarnię, restaurację i bar.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie przestrzeni o wielkości 810 m kw. Architekci David Neuhäusl i Matěj Hunal już wcześniej współpracowali z inwestorem, dlatego dobrze znali jego oczekiwania.

Architekci przyznają, że przygotowanie tego projektu było wyzwaniem. Modernizowany budynek łączy w sobie starą zabudowę z nowymi częściami. Restauracja działa na dwóch poziomach – pierwszy to zabytkowy budynek ze sklepionym sufitem, druga część jest bardziej nowoczesna. Jak wizualnie połączyć przestrzenie?

Inwestor oczekiwał wnętrza na wysokim poziomie, eleganckiego, ale i luźnego jednocześnie. Projektanci postawili więc na różnorodność kolorów, faktur i materiałów. Sięgnęli po stonowaną paletę barw i subtelne oświetlenie. Okazało się, że różnorodność widoczna na zdjęciach, zestawiona razem zaczęła działać jako jedność. W przejściach między poszczególnymi strefami pojawiły się metalowe siatki, które wizualnie spajają wnętrze. Dodatkowo wspólnym mianownikiem stref jest zastosowanie płytek ceramicznych, których kolor stopniowo ciemnieje od najjaśniejszego w kawiarni do najciemniejszego w podziemnym barze. Podobny zabieg zastosowano z meblami, stolarką i tapicerką.


Naturalne drewno dodaje przestrzeni ciepła. Ważną rolę odgrywają zwarte bryły barów i otwartej kuchni, których solidny wyraz podkreśla stal nierdzewna – opisują autorzy projektu.

Restauracja Alma otwarta jest od wczesnych godzin rannych do wieczora. W ciągu dnia funkcjonuje głównie jako kawiarnia. Wieczorem natomiast zamiast kawy, klienci chętniej sięgają tu po wino.

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com

projekt: NEUHÄUSL HUNAL (David Neuhäusl, Matěj Hunal)

Czytaj też: Restauracja  | Czechy | Praga | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie