Restauracja La Panthera. Wnętrze jest jak europejski salon

Szukając tematów do artykułów na whiteMAD.pl najczęściej sami pytamy architektów o ich nowe realizacje. Tym razem jest inaczej. Na naszą redakcyjną skrzynkę dotarł email, którego autorem był architekt Rohit Bhoite, prowadzący pracownię House od Design. Przysłał zdjęcia swojego ostatniego projektu – wnętrza restauracji La Panthera w Mumbaju. Mimo że polscy czytelnicy są oddaleni od restauracji o kilka tysięcy kilometrów to chciał pochwalić się jej wyglądem w naszym kraju. Natychmiast zgodziliśmy się o niej napisać. Jest na co popatrzeć!

Restauracja La Panthera zaprojektowana została jako “przytulny europejski salon”. Architekt połączył tutaj różne motywy, materiały i faktury, tworząc zaskakująco spójne wnętrze. Elegancka przestrzeń ma odzwierciedlać tętniący życiem Mombaj, ale w najwyższym wydaniu. Zamiast tworzyć klasycznej restauracji ze stolikami, projektant postawił na podział wnętrza na mniejsze strefy, które wyglądają jak hotelowe lobby.

Projektując wnętrze architekt inspirował się kulturą Europy. Wysokiej jakości meble mają przywodzić na myśl włoskie rzemiosło, antyczne dodatki – pozwolić przenieść się w czasie. Wnętrze jest jak dialog przeszłości z teraźniejszością.

To połączenie artystycznych eksperymentów, skrupulatnej dbałości o szczegóły i meble wykonane na zamówienie pozwoliły osiągnąć urzekający wizualnie efekt, który zapewnia równowagę pomiędzy zabawą a wyrafinowaniem – opisuje architekt.

Jedną z głównych idei przyświecających stworzenie La Panthera była architektura Europy. Motywy te dostrzec można tu na każdym kroku. Recepcja składa się z marmurowego baru, przestrzeń zdobią dzieła sztuki w stylu fresków, które wykonał zespół Za Works. Natomiast dekoracyjne kolumny i łuki inspirowane są włoskim stylem. Sporej wielkości przestrzeń została rozjaśniona przez duże żyrandole, które zostały rozmieszczone asymetrycznie. Całość uzupełniły duże rośliny, które oprócz dekoracyjnej funkcji pełnią też rolę przegród między stolikami i pozytywnie wpływają na poczucie prywatności.

Główną salę zdobi fresk Za Works, zatytułowany „Wewnętrzna bestia”. Barwne dzieło stało się centralnym punktem, które widać już po wejściu.


W restauracji znajduje się też prywatna jadalnia. To wypełnione światłem pomieszczenie z mozaikową podłogą, w którym ustawiono stojak na wino wykonany ze szczotkowanego złota. Inna kameralna jadalnia znajduje się na końcu restauracji. Może ona pomieścić do 16 osób i zaprojektowana została w taki sposób, aby dostarczać luksusowych wrażeń. Wpływa na to kilka elementów wystroju – podwieszany sufit w kształcie kopuły z listkami szampana, duży, kryształowy żyrandol i złoty stojak na wino.

Restauracja La Panthera nie ogranicza swojego menu do konkretnej kuchni. Zjeść tu można dania z przeróżnych zakątków Europy. Z powodzeniem można zamówić tutaj pizzę, która wypiekana jest w dużym piecu do pizzy. Jak oceniacie takie połączenie?

projekt: Rohit Bhoite – House of Design

zdjęcia: Talib Chitalwala 

stylizacja: Meetu Swani

Czytaj też: Restauracja  | Wnętrza | Indie  | Art Deco | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie