Zdj. Grupa Arche

Sanatorium Metalowiec w Złockiem niebawem znów przywita gości. Trwa jego modernizacja

Historyczne sanatorium Metalowiec w miejscowości Złockie obok Muszyny zmieni swoje oblicze. Obiekt przed laty został opuszczony i popadł w ruinę. Teraz zyska nowe życie dzięki inwestorom, którzy zakochali się w jego wyjątkowym stylu. Perełka modernizmu zostanie przebudowana, zachowując jednocześnie klimat dawnych lat.

Sanatorium w Złockiem, otwarte w latach 60. XX wieku, należało wówczas do Zrzeszenia Hut Polskich. Wybudowało ono ten obiekt dla swoich pracowników, jako zaplecze medyczno-zdrowotne, gdzie mogli przyjechać, odpocząć i skorzystać z walorów uzdrowiska. W okresie PRL-u, czyli w czasach swojej świetności, obiekt był sanatorium o najwyższym standardzie w całym regionie.

Sanatorium Metalowiec


Zostało ono zamknięte kilkanaście lat temu, a Grupa Arche kupiła je od komornika. Jak informuje, zaprojektowany układ funkcjonalno-przestrzenny dla całego obiektu przewiduje pokoje w istniejącym budynku sanatoryjnym oraz nowo wybudowanej części. W kompleksie znajdą się też sale konferencyjne o łącznej powierzchni 1 tys. m kw., restauracja i bar z tarasami na zielonym hotelowym dziedzińcu oraz przestrzeń zabaw dla dzieci.

Wizualizacje sanatorium Metalowiec po modernizacji:

Projekt przewiduje również przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku basenu – będzie dodatkowy basen zewnętrzny, strefa dla dzieci, jacuzzi i SPA. W obiekcie zostaną zachowane oryginalne elementy, takie jak charakterystyczna mozaika, kamienne posadzki, parkiety, balustrady, schody, zastawy stołowe czy lampy, które podkreślać będą historyczną wartość obiektu. Rozpoczęto już proces renowacji mebli. Stare krzesła i fotele wypełnią przestrzenie restauracji, kawiarń i pokoi hotelowych. Do aranżacji wnętrz użyte zostaną wysokiej jakości materiały, a całość dopełniać będą ciepłe i jasne kolory.

W hotelu znajdzie się ponad 300 pokoi. Zakończenie prac planowane jest na 2025 r.

Źródło: deweloper.arche.pl, gazetakrakowska.pl

Czytaj też: Architektura | Hotel | Metamorfoza | Modernizm | Architektura w Polsce | Architektura PRL

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły