Rysunek „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” autorstwa Melchiora Steidla z 1704 r. ma burzliwą historię. Został skradziony w 2005 r., a w proces jego odzyskania zaangażowane było FBI. Dzieło wróciło do Polski i zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.
O wpisie poinformował prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Rysunek skradziony został w 2005 r. z kolekcji prywatnej. Informacja o kradzieży trafiła do specjalnego rejestru zabytków skradzionych, co pozwoliło odnaleźć rysunek na terenie Stanów Zjednoczonych.
Zaangażowane w sprawę krajowe organy ścigania ustaliły, że niedługo po kradzieży prawdopodobnie został on wywieziony na terytorium Niemiec. Następnie trafił na międzynarodowy rynek dzieł sztuki i w 2010 r. został zakupiony do zbiorów National Gallery of Art w Waszyngtonie. Obiekt został odzyskany dzięki bezpośredniej współpracy resortu kultury z Federalnym Biurem Śledczym. Uroczysta prezentacja dzieła (jako jednego z szeregu dzieł odzyskanych w procesie restytucji przez stronę polską) odbyła się 1 października 2023 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. 6 listopada został przekazany prawowitemu właścicielowi – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Dzieło jest niewielkie, jego wymiary to 31,5 x 33 cm. Melchior Steidl rysunek wykonał tuszem i sepią. Prawdopodobnie rysunek powstał jako szkic, projekt fresku. Niemal identyczny fresk znajdował się w prezbiterium zniszczonej w 1944 r. katedry w Ratyzbonie w Bawarii, gdzie Steidl pracował w 1704 r. Artysta nie odwzorował jednak w pełni zaprojektowanej kompozycji. Wykorzystał jej charakterystyczne elementy, takie jak kształt otwartej tumby z okrywającą ją w części materią, postać z rozpostratymi ramionami w charakterystycznie ciemnej szacie, przedstawienie Maryi i unoszących ją aniołów oraz drzew palmowa z lewej strony.
Melchior Steidl urodził się w 1657 r. i zmarł w 1727. Był austriackim malarzem barokowym. Freski jego autorstwa powstawały głównie w obiektach sakralnych Dolnej i Górnej Austrii. Rysunek „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” jest cenny ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Stanowi świadectwo sakralnej sztuki barokowej. Cechuje go dynamizm i ruch, które osiągnął dzięki zastosowaniu między innymi serpentynowego układu elementów i ekspresji w upozowaniu postaci.
źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wydarzenia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie