Stara Pijalnia
Fot. Kacper Krzętowski

Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju znów zachwyca. Wygląda tak jak pod koniec XIX w.

Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju odzyskała swój dawny, historyczny blask. Prace konserwatorskie i budowlane rozpoczęły się w połowie 2022 roku. Ich zakres obejmował między innymi naprawę oraz wymianę elementów konstrukcji, wymianę pokrycia dachowego i konserwację oraz wymianę części finezyjnej stolarki okiennej. Chcąc przywrócić budynek do historycznego stanu, zadecydowano również o powrocie do pierwotnej kolorystyki pijalni. Wartość inwestycji wyniosła ponad 1 mln zł.

Przed przystąpieniem do prac przygotowano dokumentację projektową, która została oparta na ekspertyzach, badaniach konserwatorskich oraz archiwalnych kwerendach, aby budynkowi maksymalnie przywrócić stan z czasów jego świetności, czyli z końca XIX w.

Budynek na pocz. XX w. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Budynek Starej Pijalni (dawniej źródło Maria Quelle i Altes Badehaus) to zabytek architektury parkowej wzniesiony w 1862 roku. Obiekt powstał na bazie drewnianej konstrukcji ramowej, z dużymi wielobocznymi oknami i czterospadowym dachem. Z biegiem lat kolorystyka budynku zmieniała się, co potwierdziły badania stratygraficzne wykonane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Pijalnia znajduje się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i jest obecnie jednym z najstarszych zachowanych tam obiektów.

Po zeszłorocznej, zachwycającej modernizacji budynku, na którą złożył się szereg prac konserwatorsko-restauratorskich wraz z robotami budowlanymi, takimi jak remont dachu polegający na demontażu pokrycia, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymiana uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, naprawa lukarny, renowacja zabytkowych okien i częściowa ich wymiana, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian, budynek odzyskał swój dawny blask, a przede wszystkim funkcję pijalni.

Stara Pijalnia przed i po pracach renowacyjnych. Fot. Andrzej G/fotopolska.eu – Licencja: CC-BY-SA 3.0 i Kacper Krzętowski

Teraz możliwe jest tam prowadzenie krenoterapii, czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi z wykorzystaniem dobrodziejstwa płynącego z cennych minerałów. W Starej Pijalni prowadzona jest również sprzedaż naturalnej wody mineralnej Goczała – o delikatnym smaku i bogatej w zróżnicowane składniki mineralne. Prace renowacyjne zyskały uznanie i zostały nagrodzone I miejscem w ogólnopolskim konkursie “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii “Małe jest piękne”.

Źródło: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Zobacz również: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia