Stara Szwalnia w Lesznie przeszła metamorfozę. Mieści teraz loftowe apartamenty

Kolejny z poprzemysłowych obiektów w Lesznie przeszedł metamorfozę i dostał drugie życie. Stara Szwalnia z ponad stuletnią tradycją mieści teraz loftowe mieszkania. Modernizacja leszczyńskiego zabytku trwała od połowy 2020 roku. Zabytkowy budynek zyskał odświeżoną fasadę, lecz największe zmiany zaszły wewnątrz.

Wykonawca prac zadbał o każdy cenny element budowli. Zachowana została m.in. zabytkowa klatka schodowa z częścią glazur, metalowymi poręczami, a nawet okuciami schodów, które pieczołowicie odnowiono. W budynku ocalały także inne, ponad stuletnie elementy wystroju, w tym część ceglanych ścian i belki stropowe. Te historyczne fragmenty kontrastują z nowoczesnością – windą, podziemnym parkingiem, czy przeszklonymi balkonami wyłożonymi drewnem. W dawnej szwalni wymieniono dach oraz stolarkę okienną i drzwiową, która została wykonana na podstawie archiwalnych fotografii. Na dachu powstały lukarny o współczesnej formie oraz wkomponowano w niego tarasy. Na uwagę zasługuje również odrestaurowany portal wejściowy wykonany z piaskowca.


Lokale w Starej Szwalni przy ul. Skarbowej 1 mają powierzchnię od 70 do 160 m kw. Wraz z wybudowanym obok nowoczesnym budynkiem stanowią kompleks apartamentowy. Nowy obiekt jest częścią inwestycji, choć stanowi osobną bryłę. Oferowane tam lokale mieszkalne i użytkowe różnią się wielkością i stylem od zabytkowych wnętrz szwalni. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku. Fabryczny obiekt w obecnym kształcie powstał w latach 1904-1905. Ówcześni właściciele, rodzina Goldschmidtów, produkowała tutaj sukno, towary włókiennicze oraz odzież. Przy budowie fabryki żydowscy przedsiębiorcy zainwestowali w nowoczesne jak na tamte czasy rozwiązania: zastosowano technologię żelbetową, zainstalowano kanalizację oraz centralne ogrzewanie, ściany pokryto tynkami hydraulicznymi.

Stara Szwalnia w Lesznie przed i po modernizacji

W okresie II wojny światowej obiekt został zajęty przez Niemców, ale nie zmienił swojego przeznaczenia – szyto tu m.in. mundury dla żołnierzy. W 1945 roku armia radziecka zorganizowała w nim magazyn broni. W 1958 roku gmach został przekazany Leszczyńskiemu Zakładowi Przemysłu Odzieżowego, a firma podlegała bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Przemysłu Odzieżowego w Łodzi. W tamtym okresie zakład wyspecjalizował się w produkcji odzieży męskiej i roboczej. Po wielu perturbacjach fabryka w 1970 roku stała się oddziałem Zakładów Przemysłu Odzieżowego “Intermoda” we Wrocławiu i tak została zapamiętana przez wielu mieszkańców Leszna. Na początku lat 90. obiekt na krótko trafił w ręce spadkobierców rodziny Goldschmidtów i nadal prowadzono w nim produkcję. W kolejnych latach został opuszczony, lecz nie na długo. Budynek znalazł nowego właściciela i wówczas powstał projekt zmiany jego przeznaczenia. W 2019 r. zaczęła się metamorfoza.

Stara Szwalnia w Lesznie w trakcie i po modernizacji

Nowym właścicielem została Spółka Komandytowa „Apartamenty Skarbowa Moderne Bis”. Projekt przebudowy i nowej aranżacji obiektu zlecono pracowni Grid Architekci, a inwestorem i generalnym wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowlane AMBIT sp. z o.o. Dzięki wysiłkom specjalistów, pracujących przy modernizacji gmachu, dawna fabryka odzieży zmieniła się w estetyczny i użyteczny obiekt.

Odnowiony budynek Starej Szwalni został doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków – w czerwcu 2023 r. modernizacja Starej Szwalni została nagrodzona w konkursie „Zabytek Zadbany”.

Źródło: leszno.naszemiasto.pl, Przedsiębiorstwo Budowlane AMBIT, staraszwalnia.com.pl, Grid Architekci

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie | Architektura | Architektura w Polsce Metamorfoza