Studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek w Poznaniu

Studzienka Bamberki to obok poznańskich koziołków i pręgierza jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Starego Rynku w Poznaniu. Rzeźba właśnie wróciła na płytę nowo wyremontowanego rynku. Dzień wcześniej na Stary Rynek w Poznaniu wrócił pręgierz. Postać na studni upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu. 

Bamberka powstała w 1915 roku jako publiczna studnia. Były tam poidła dla zwierząt, osobne dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje: pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej.

– Znana poznaniakom i turystom figura kata w stroju rycerza została zamontowana w czwartek, a obecnie wykańczana jest nawierzchnia wokół posadowienia pręgierza. Z kolei w piątek na Stary Rynek wróciła studzienka Bamberki, w trakcie renowacji odnowiona została zarówno odlana z brązu figura, jak i kamienna studzienka – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Postać na studni upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie. Fundatorem studzienki był poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.


Rewaloryzacja płyty Starego Rynku była okazją do zbadania stanu studzienki Bamberki. Określono go jako zróżnicowany – sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. W pracowni kamieniarsko-konserwatorskiej – na podstawie oględzin, jakie przeprowadzili konserwatorzy oraz właściciela firm, a które potwierdził profesor geologii Uniwersytetu Poznańskiego, specjalista od skał wapiennych – ustalono, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu.

Ta wiedza pozwoliła odpowiednio zająć się materiałem. Oczyszczono go z zabrudzeń i nawarstwień, usunięto też wadliwe kity z czasu poprzedniej konserwacji. Całość podstawy wanny (części studni) i postumentu wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole zrekonstruowano i uzupełniono ubytki. Wszystkie elementy kamienne zostały zabezpieczone przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Podczas prac wymieniono także łańcuchy do wiader trzymanych przez Bamberkę oraz przewody wodne.

Studzienkę zamontowano na stałym miejscu – pomiędzy Wagą Miejską a Ratuszem. Również pręgierz stoi już przy południowo-wschodnim rogu Ratusza. Zarówno jego figura, jak i postument również zostały oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i osadów. Ubytki zostały wypełnione, a kamienny materiał wzmocniony.

źródło: UM Poznań / www.poznan.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Poznań | Historia | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Rzeźba