Swojski domek
Dom obecnie. Fot. KUBICEK.STUDIO

Swojski domek w Górach Izerskich. Budynek nawiązuje do oryginalnego projektu

Swojski domek w Górach Izerskich znajduje się w popularnym ośrodku wypoczynkowym i narciarskim niedaleko Harrachova. Podczas szeroko zakrojonej przebudowy budynku przystosowano go zarówno do wynajmu, jak i do spędzania weekendów przez właścicieli wraz z ich rodziną i przyjaciółmi. Za projektem, który zachował lokalny charakter domu, stoi rodzinna firma Projectica, należąca do właścicieli obiektu.

Chata na szczycie czeskich gór jest niemal identyczną kopią swojego historycznego oryginału – rodzinnego domu, w którym jego właściciele mieszkali na stałe. Jego fasada nawiązuje do tradycyjnej architektury spotykanej w tamtejszych rejonach Gór Izerskich. Wszystkie elementy drewniane wykonane są na wymiar, dach pokryto gontem, a funkcjonalne okna z podwójnymi szybami naśladują historyczny kształt stolarki.

Dom obecnie. Fot. KUBICEK.STUDIO

Metamorfoza domku


Rozkład pomieszczeń także nawiązuje do pierwotnego wyglądu wnętrza. Na parterze znajduje się przestronny salon z piecem kaflowym, częścią wypoczynkową oraz zapleczem kuchennym, gdzie za pomocą okna francuskiego można otworzyć całą przestrzeń na przydomowy ogród. Oddzielna kuchnia, zorientowana na wschód, doskonale sprawdza się podczas śniadań i oferuje wszelkie udogodnienia umożliwiające przyjemne gotowanie. W budynku znajdują się także dwie oddzielne łazienki z toaletą i prysznicem. Na piętrze zlokalizowano dwie sypialnie z możliwością zakwaterowania łącznie 8 osób.

Dom przed i po przebudowie. Fot. Projectica i KUBICEK.STUDIO

We wnętrzach celowo połączono kilka rodzajów i odcieni drewna, metalu i jasnych barw, a całość uzupełniono kontrastującym ciepłym pomarańczem. Projekt mebli balansuje na granicy przeszłości i teraźniejszości. Charakteryzują się prostą bryłą i są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak metal lub lite drewno. Wyposażenie domu wykonały na wymiar lokalne warsztaty stolarskie. Część mebli i ozdób stanowią także odnowione antyki.

Strona: Chaloupka Dvě sestry

Biuro: Vaclav Petru – Projectica [architektura]
Denisa Strmiskova Studio [projekt wnętrz]
Lokalizacja projektu: Příchovice 154, Kořenov, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia użytkowa: 150 m²
Fotograf: KUBICEK.STUDIO

Źródło: projectica.cz

Czytaj też: Architektura | Czechy | Drewno | Vintage | whiteMAD na Instagramie

Temat: Swojski domek w Górach Izerskich. Projekt jest kopią oryginalnego budynku