Szczecin: dawny sklep Społem zmieni się w elegancki budynek

Działający tu kiedyś sklep Społem w czasach PRL-u był określany przez mieszkańców jako “Lucynka i Paulinka”. Wkrótce miejsce starego pawilonu ma zająć nowy, elegancki budynek mieszkalno-usługowy.

Projekt budynku powstał w pracowni CO Architekci. Dziś w tym miejscu stoi pawilon projektu ABN Centrum, który częściowo stanowi wyrwę w pierzei ulicy. Właściciel obiektu, firma Extra Invest planuje przebudować obiekt i zmienić go w elegancką kamienicę.

Koncepcyjny projekt Michała Ścigaja i Piotra Lipskiego z CO Architekci zakłada budowę budynku mieszkalno-usługowego. Gmach w ich wizji harmonijnie łączy ponadczasową elegancję z nowoczesnymi elementami. Fasada pokryta kamienną okładziną nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Na ostatniej kondygnacji przewidziano penthousy z widokiem na dachy szczecińskich kamienic i kościołów. Całość założenia nadaje temu miejscu nową tożsamość.

Idea współczesnej kamienicy powstała poprzez odniesienie się do charakterystycznych fasad historyzującej XIX-wiecznej architektury miasta, z wykorzystaniem ponadczasowych form oraz nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jest to manifest architektoniczny, który w sposób szczególny oddaje hołd zachodniej estetyce we współczesnej architekturze – mówi architekt Piotr Lipski.


Czy projekt zostanie zrealizowany? Tego nie możemy teraz potwierdzić. Jednak trzymamy kciuki, że koncepcję uda się wcielić w życie, a przebudowywana al. Wojska Polskiego zyska kolejną perełkę architektury.

projekt: CO Architekci (www.architekci.co)

źródło: UM Szczecin

Czytaj też: Szczecin  | Miasto | Kamienica | Metamorfoza | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Pierwsze zdjęcie przedstawia miejsce obecnie: