Szczecin gra w zielone. W mieście powstanie fabryka wież wiatrowych

Inwestycja w zieloną energie ma wygenerować 400 nowych miejsc pracy. Fabryka wież wiatrowych zbudowana zostanie na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie. To dawna wyspa rzeczna położona na szczecińskim Międzyodrzu.

Dokumenty zapowiadające budowę zakładu zostały podpisane w minionym tygodniu. Inwestycję zrealizuje hiszpańska firma Windar, która podpisała przedwstępną umowę dzierżawy terenów z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Fabryka wież wiatrowych zbudowana zostanie na Ostrowie Grabowskim.

Teren inwestycji zajmie około 17 hektarów w szczecińskim porcie. Będą tam powstawały elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Dodatkowo zakład będzie produkować konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych.

Bardzo się cieszymy, że firma Windar wybrała Szczecin i że w naszym mieście powstanie tak ważna dla branży offshore i onshore fabryka. Dziękujemy Portowi, Windarowi i Ministerstwu za to, że ta kooperacja przyniosła efekty i w Szczecinie powstanie kolejna ważna inwestycja, generująca nowe miejsca pracy i wzmacniająca naszą gospodarkę – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.


Inwestor deklaruje, że rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 roku, a nowy zakład wygeneruje 400 nowych miejsc pracy.

Wcześniej swoją inwestycję w Szczecinie zapowiedziała duńska firma Vestas, która planuje budowę fabryki produkującej komponenty do morskich farm wiatrowych.

źródło: szczecin.eu

Czytaj też: Szczecin  | Ekologia | Ciekawostki | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie