Szeregowy dom zyskał nowe życie. Tak wyremontowali wnętrze

Szeregowy dom znajduje się w Pradze w Czechach. To stary budynek, do którego niedawno wprowadzili się nowi właściciele. Modernistyczny dom został gruntownie wyremontowany, tworząc atrakcyjną przestrzeń do życia. Projekt zmian przygotowali architekci z pracowni No Architects.

Właściciel budynku często podróżuje w celach zawodowych, dlatego rodzina postanowiła zamieszkać blisko lotniska. To trzypiętrowy dom szeregowy z częściowo zamkniętą piwnicą. Domownicy mają do swojej dyspozycji ogród, a z górnych kondygnacji mogą podziwiać krajobraz wzgórza Bílá Hora. Budynek ma już swoje lata, dlatego chcąc dostosować go do współczesnych wymagań przeprowadzono generalny remont, podczas którego część ścian wyburzono i zaplanowano nowy układ funkcjonalny.

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, centralną częścią domu była nieco przygnębiająca stalowa klatka schodowa, zamurowana w ciemnym rogu domu. Postanowiliśmy włączyć ją do części mieszkalnej i odsłonić przestrzeń między ciągami schodów – opisują architekci.

W ten sposób klatka schodowa stała się elementem dekorującym wnętrze, a dzięki wyburzeniu ścian przy stopniach stała się jaśniejsza. Jednak osiągnięcie takiego efektu nie było łatwe. Dom szeregowy zbudowany został w latach 70., a wykorzystane wtedy materiały nie były najwyższej jakości. Dlatego konieczne były konsultacje z inżynierami budowlanymi i konstruktorami, aby zapewnić bezpieczeństwo domowników.

Podczas remontu wymieniono całą infrastrukturę wewnętrzną: połączenia elektryczne, wymieniono okna i wykonano izolację. Przebudowano też taras i naprawiono dach. Nowy jest też układ wnętrz. Architekci przenieśli niektóre pokoje na przeciwległe strony domu i połączyli kuchnię z salonem.


Kolejnym krokiem było zaprojektowanie wnętrza, gdzie wymieniono wszystkie podłogi i na nowo pomalowano ściany. Powstała eklektyczna przestrzeń, w której dostrzec można elementy stylu industrialnego czy japandi. To ciekawe zestawienie, ale celem architektów było stworzenie miejsca, które w maksymalnym stopniu będzie odpowiadać na potrzeby rodziny.

W sumie szeregowy dom ma 238 m kw. powierzchni.

projekt: No Architects (Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Petra Doudová, Barbora Jelínek)

fot. Studio Flusser, www.studioflusser.com

Czytaj też: Mieszkanie | Praga | Wnętrza | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły