Szlak Konińskiego Modernizmu. Inicjatywa ma chronić powojenne dziedzictwo miasta

Szlak Konińskiego Modernizmu powstał dzięki działaniom Towarzystwa Upiększania Miasta Konina. Inicjatywa ma na celu popularyzację powojennego dziedzictwa Konina i zwrócenie uwagi mieszkańców na wartość budynków i innych obiektów, które spotykają na co dzień w swoim mieście.

Kolektyw Towarzystwo Upiększania Miasta Konina tworzą ludzie zafascynowani pięknem urbanistyki i architektury Konina. Na początek na tapet wzięli architekturę nowej części miasta, ale w kolejnych swoich działaniach planują zająć się przedwojennym modernizmem, dziedzictwem industrialnym, wyzwaniami współczesnymi czy opiniowaniem nowo powstających rozwiązań.

Szlak Konińskiego Modernizmu


Szlak Konińskiego Modernizmu objął obiekty powstałe w PRL-u, m.in. Pałac Sportu (1971) przy ul. 1 Maja oraz Hotel Konin (1974), stojący na tej samej ulicy, Kościół św. Maksymiliana (1974) czy Domy Towarowe „Centrum” (1974). Oprócz obiektów handlowych, kulturalnych i sakralnych, na szlaku znalazły się też powojenne rzeźby plenerowe oraz pięć witaczy obwieszczających wjazd (lub wyjazd) z miasta. Kiedyś można było je spotkać niemal w każdym mieście, dziś ogromna większość zniknęła, wyparta przez zunifikowane tabliczki lub nowocześniejsze wersje.

Zdjęcia miejsc umieszczonych na drukowanej mapie w formie ulotki znajdują się w galerii. Ich autorką jest Aleksandra Kopras, której biało-czarne prace w dużym formacie można oglądać na wystawie w foyer DK Oskard, także znajdującym się wśród budynków szlaku. W grudniu architekt i urbanista oraz jeden z założycieli kolektywu, Filip Walkowiak, zorganizował spacer po mieście, gdzie można było zapoznać się z modernistycznym dziedzictwem nowej części Konina. Twierdzi, nie bez powodu, że Nowym Koninem trzeba się chwalić, bo jest świadectwem czasów powojennej urbanizacji kraju, tak jak świadkiem swojej epoki jest Gdynia i Nowa Huta.

Fot. Aleksandra Kopras

Źródło: Towarzystwo Upiększania Miasta Konina, architektura.muratorplus.pl

Czytaj też: Miasto | Architektura w Polsce | Modernizm | Ciekawostki | Konin