"Przepływy" Olafa Ciruta. Sztuka przed ratuszem kazimierskim

Sztuka użytkowa stanęła przed ratuszem kazimierskim w Krakowie. To “Przepływy” Olafa Ciruta!

“Przepływy” to instalacja artystyczna autorstwa malarza, projektanta i ilustratora, absolwenta krakowskiej ASP, Olafa Ciruta. Stworzona przez niego sztuka użytkowa zagościła właśnie przed ratuszem kazimierskim w Krakowie, tuż obok remontowanego właśnie Placu Wolnica, o którym pisaliśmy TUTAJ. Przepływy Olafa Ciruta mają być kolejnym krokiem na drodze do ożywienia okolicy Placu Wolnica w Krakowie.

Przepływy Olafa Ciruta

Rewitalizacja placu Wolnica wkroczyła w kolejną fazę. Przed ratuszem kazimierskim stanęła instalacja artystyczna, służąca odpoczynkowi i rekreacji. Są to „Przepływy” autorstwa malarza, projektanta i ilustratora, absolwenta krakowskiej ASP, Olafa Ciruta. Instalacja powstała w ramach współpracy z Muzeum Etnograficznym i inspirowana jest jego zbiorami.

Jest to próba wprowadzenia do przestrzeni miasta rozwiązań wzorniczych, opartych na wyjątkowych przedmiotach gromadzonych od lat w kazimierskiej placówce. Bezpośrednią inspiracją jest kolekcja tradycyjnych, ręcznie wykonywanych ruchomych zabawek, tak zwanych „traczy”. Ustawione na gwoździkach u krawędzi stołu wykonują one wahadłowy ruch, naśladujący przecinanie drewna. Pochodzą one z lat 60. ubiegłego wieku.

Są połączeniem figurki robotnika zajmującego się piłowaniem drzewa za pomocą ręcznej piły, pochodzącej z popularnych w Małopolsce wiatrowskazów, oraz idei zabawki z przeciwwagą, rozpowszechnionej w pierwszej połowie XX wieku w zachodniej Europie. W inspirowanym nimi swoim projekcie miejskich mebli Olaf Cirut wykorzystał kształt „piły”, po którym porusza się postać tracza, oraz kolorystykę tych zabawek. Wymyślone przez niego ławki stoją na szerokich „zębach”. Mają drewniane siedziska wykonane z klejonego modrzewia. Dwie sztuki są z oparciami, pięć jest bez nich.


Oprócz tych wielobarwnych ławek, przypominających nieco niesporczaki, przed kazimierskim ratuszem stanęła też ławka-czochraniec, czyli płaskie szerokie siedzisko, pokryte imitacją trawy, z oczkami. Podobny mebel już w zeszłym roku stał na placu Wolnica i cieszył się dużym powodzeniem. W te wakacje taka ławka stanęła też na skwerze u wylotu ul. Bonifraterskiej i Bocheńskiej i również jest często zajęta. Jest to więc rozwiązanie sprawdzone, bardzo lubiane przez mieszkańców.

Przypomnijmy, że w ramach przeobrażania placu Wolnica według pomysłów zawartych w projekcie „Klimatyczny Kwartał” pojawiło się tam już wcześniej 16 eleganckich dwumetrowych ławek i 16 pojedynczych miejskich krzeseł. Na bruku stanęły też nowe donice z ziołami. W ramach uspokajania ruchu i ograniczenia niepotrzebnych przejazdów tranzytowych przez ten rejon została zmieniona organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Mostowej, Bonifraterskiej i Bocheńskiej. W miejscu dotychczasowego ronda ulic stanęły tam donice z kwiatami oraz ławki.

Przebudowa Placu Wolnica w Krakowie

Plac Wolnica w Krakowie już niedługo zostanie przebudowany. Zmieni się nie tylko jego estetyka, ale także funkcjonalność. Ograniczony zostanie ruch samochodowy, na czym skorzystać mają piesi i rowerzyści. Jedno z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc Kazimierza, jakim jest skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i placu Wolnica, zostanie również wyposażone w niewielki parklet, a także nowe nasadzenia, ławki i małą architekturę.

Tego lata plac Wolnica w Krakowie i jego okolice przejdą sporą metamorfozę. Zmiany mają sprawić, że miejsce to stanie jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, a także turystów. Przy dawnym ratuszu kazimierskim staną nowe ławki, będzie instalacja artystyczna z funkcją zabawy i odpoczynku. Pojawi się też więcej zieleni.

Jeszcze większe zmiany zajdą u zbiegu ulic Bocheńskiej, Mostowej i Bonifraterskiej. W miejscu dziś istniejącego nieatrakcyjnego asfaltowego placu pojawi się skwer z zielenią. Przestrzeń tę określi przede wszystkim zieleń w donicach, która utworzy zieloną „wyspę”. Dla miłośników dwóch kołek pojawią się dodatkowe stojaki rowerowe. Ruch samochodowy zostanie ograniczony przez ozdobne słupki i inne elementy małej architektury.

Wszystko po to, by wyraźnie uspokoić ruch w tym miejscu. Dzięki temu stanie się ono przyjemną zieloną enklawą, gdzie będzie można miło spędzić wolny czas. Przygotowywane zmiany są kolejnym działaniem miasta na rzecz poprawy jakości życia krakowian.

wizualizacje, zdjęcia: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie / https://ztp.krakow.pl 
zdjęcie z lotu ptaka: Google Maps / https://www.google.com/maps/ 
źródło: UM Kraków / https://www.krakow.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza