fot. Belmond

Tak wygląda najbardziej luksusowy pociąg w Europie. Oto Venice Simplon Orient Express

Venice Simplon Orient Express, to współczesna wersja kultowego Orient Expressu. Połączenie uruchomiono wspominając Orient Express, który w pierwszą podróż wyruszył z Paryża do Stambułu w 1883 roku. Ówcześnie pociąg przejeżdżał przez największe miasta w Europie.

W tym roku legendarny pociąg powrócił, ale jeździ już po innych trasach. Nie sprawuje on wyłącznie komunikacyjnej funkcji, ale przede wszystkim dostarcza wrażeń i pozwala na spędzenie kilku dni w luksusowym otoczeniu. Jest jak wycieczka, na którą pozwolić mogą sobie nieliczni.

Ogromną zaletą Venice Simplon Orient Express, są oferowane widoki na trasie. W tym roku połączenie realizowane jest na kilku trasach. Podróż odbywa się między innymi przez Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Szwajcarię. Pasażerowie mogą podróżować od pierwszej do ostatniej stacji lub wybierać przejażdżkę tylko na niektórych odcinkach.

Jedną z najpopularniejszych jest trasa z Wenecji do Londynu. Podróż pociągiem na tym odcinku trwa dwa dni i rozpoczyna się w południe ze stacji Venice Santa Lucia. Pociąg do Londynu dociera kolejnego dnia w godzinach popołudniowych.

Nad komfortem podróży czuwa steward, który przypomni o porze kolacji czy dostarczy ręczniki. Na pokładzie można kosztować dań serwowanych przez francuskich kucharzy i wsłuchiwać się w muzykę graną przez pianistę. Dla pasażerów przygotowano luksusowe kabiny. Rankiem po śniadaniu pociąg dojeżdża do Paryża na dworzec Gare du Nord. Podczas 40-minutowego postoju można udać się na krótki spacer. Następnie po brunchu pociąg dociera nad kanał La Manche, gdzie dalsza część podróży odbywa się w autokarze. Po wjechaniu na teren Wielkiej Brytanii pasażerowie ponownie przesiadają się do pociągu, jednak tym razem jest to Belmond British Pullman.

fot. Belmond

Ile kosztuje dwudniowa przejażdżka? Cena za podróż jednej osoby wynosi około 3 tysięcy funtów. Co po kursie z 26 sierpnia 2023 roku oznacza koszt ponad 15 tysięcy złotych. Jednak najdroższe jest połączenie realizowane na trasie Paryż – Stambuł. Przejażdżka trasą dawnego Orient Expressu trwa sześć dni i realizowana jest tylko raz w roku. Koszt tej przyjemności to prawie 100 tysięcy złotych. W tym wariancie podróż odbywa się przez Budapeszt, Bukareszt i Bułgarię. Goście jedną noc spędzają w hotelu w Budapeszcie i kolejną w Bukareszcie. Organizator zapewnia możliwość zwiedzania miasta w cenie i pełne wyżywienie.

Operatorem połączenia jest marka Belmond, która należy do francuskiego koncernu LVMH. Koncern zarządza między innymi markami Louis Vuitton, Christian Dior czy Sephora.

źródło: Belmond (www.belmond.com)

Czytaj też: Ciekawostki | Podróże | Kolej | Francja | Włochy | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły