Budynek stojący pod adresem Ludna 9 na warszawskim Powiślu pochodzi z lat 20. XX wieku. Był jednym z najokazalszych obiektów w tej części miasta. Niestety, II wojna światowa doprowadziła do znacznych uszkodzeń, wskutek czego gmach utracił swoje walory i dawny szyk. Jego sytuacja zmieniła się dopiero na kilka lat temu.
Kamienica przy ulicy Ludnej 9, czyli dawny Dom Mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności w Warszawie, powstała w latach 1923-1924. Autorem projektu był Józef Handzelewicz – jeden z najlepszych polskich architektów tamtego okresu. Kamienica była wówczas najbardziej charakterystycznym punktem Powiśla. Do dziś pozostaje ona jedną z najciekawszych kamienic w okolicy.
Kamienica pod adresem Ludna 9 obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Budynek został wzniesiony w stylu akademickiego klasycyzmu. Uwagę przykuwał układ elewacji z wysoką, kamienną partią cokołową i wydatnym gzymsem. Wejście do budynku zdobił monumentalny portal podtrzymywany przez dwie kolumny z głowicami jońskimi. Lata II wojny światowej to trudny okres dla warszawskiej zabudowy. Nie inaczej było też i kamienicą przy Ludnej 9. W 1939 roku spłonął dach, a w 1944 roku podczas powstańczych walk poważnie zostało uszkodzone skrzydło północne. Po 1945 roku gmach odbudowano fragmentarycznie, z pominięciem zburzonego do parteru środkowego fragmentu od ulicy Ludnej. Nie odrestaurowano również wystroju zewnętrznego.
Kamienica w 1926 i 2023 roku. Źródło: Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Przeszłości. Autor: J. Jaworski i whiteMAD/Mateusz Markowski
Budynek przed renowacją w 2006 roku i obecnie. Źródło: Aisog, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica długo czekała na nadejście zmian. W latach 2015-2017 IPECO wykonało jej pełną renowację wraz z odtworzeniem historycznego, oryginalnego wyglądu. Na podstawie archiwalnych danych przywrócono mansardowy dach i piątą kondygnację. Zabudowano wyrwę powstałą w trakcie działań wojennych, nadając bryle budynku historyczną formę. Na elewację powróciły wszystkie dekory, odtworzono rzeźby i sztukaterię. Wszystkie zachowane elementy poddano restauracji. Odnowiono portal i pełną detali zabytkową bramę. Kamienica przeszła gruntowny remont także od wewnątrz. Klatki schodowe oraz drzwi wejściowe zostały poddane gruntownej modernizacji. Dodatkowo budynek został doposażony w dwie nowe windy, w tym jedną przeszkloną umiejscowioną od strony dziedzińca.
Powiśle odzyskało swoją perełkę, która znów zachwyca jak przed laty.
Źródło: ipeco.pl, nowawarszawa.pl
Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Warszawa