fot. Kestrel, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

To ikona architektury. Budynek Maison Hermès w Tokio

Jego szklana fasada do dziś robi wrażenie. Maison Hermès to budynek zbudowany w 2001 roku w Tokio w Japonii. Dzięki przemyślanemu projektowi i użyciu ponadczasowych materiałów gmach jest niezwykle elegancki.

Maison Hermès został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano, który współpracował z Bohlinem Cywińskim Jacksonem. Ten ostatni zaprojektował między innymi kultowy sklep Apple w Nowym Jorku, który ma formę szklanej kostki prowadzącej do podziemi. Z kolei Renzo Piano ma na swoim koncie pracę nad projektem Centrum Pompidou w Paryżu czy wieżowca Shard w Londynie.

Powierzenie wykonania projektu Maison Hermès doświadczonym nazwiskom było dobrą decyzją firmy. Budowa gmachu rozpoczęła się w 1998 roku i trwała trzy lata. Gmach stanął na wąskiej działce, co jest charakterystyczne dla zabudowy Japonii. W środku znajduje się największy sklep Hermès w Japonii oraz siedziba firmy.

W sumie budynek ma 14 kondygnacji i 6 tys. m kw. powierzchni, którą podzielono na przestrzeń handlową, powierzchnie wystawiennicze i część biurową. Co ciekawe, na dachu budynku zbudowano ogród oraz specjalną wnękę, która dzieli fasadę na dwie części. W ten sposób na powierzchni ziemi powstał dziedziniec, który zapewnia dostęp do metra znajdującego się pod budynkiem. Projektując budynek architekt uwzględnił wymagania związane z ochroną przed trzęsieniem ziemi.

fot. Basile Morin, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Ogromnym atutem budynku jest jego elegancka forma. Udało się to osiągnąć projektując fasadę w formie jednolitej, szklanej powłoki składającej się z 13 tysięcy identycznych szklanych modułów. Efekt dobrze widać nocą, kiedy rozświetlony wewnętrznym światłem budynek przypomina lampion.

źródło: Maison Hermès

Czytaj też: Japonia | Moda | Elewacja | Szkło  | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły