fot. Nicolas de Camaret, wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0

To ikona modernizmu. Siedziba Banku Gruzji

Budynek zaprojektował architekt Giorgi Czachawa. Główna siedziba Banku Gruzji znajduje się w stolicy kraju – Tbilisi. Gmach zbudowano w latach 70. XX wieku i do dziś uchodzi za jeden z najlepszych przykładów architektury czasów sowieckich.

Jej kształt przypomina stos poukładanych na siebie sześcianów. Główna siedziba Banku Gruzji zbudowana została w 1975 roku jako budynek o 18 kondygnacjach. Dziś gmach wyróżnia się na tle historycznego miasta swoją unikalną architekturą. Gmach zaprojektowany został przez Giorgi Czachawę we współpracy z Zuraba Dżałarganię. Co ciekawe, ten pierwszy pełnił wówczas funkcję ministra budownictwa drogowego, więc można stwierdzić, że samodzielnie realizował zamówienie na potrzeby państwa. Inwestorem było bowiem Ministerstwo Budowy Dróg Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Budynek nie jest położony w centrum. Jego lokalizację ustalił sam Giorgi Czachawa. Gmach powstał na stromej działce w pobliżu rzeki Kura. Na jego dachu zbudowano taras oraz kawiarnię, z której można podziwiać panoramę miasta. Tuż po zakończeniu jego budowy do wnętrza wprowadzili się urzędnicy Ministerstwa Dróg Gruzińskiej SRR. Funkcjonalność wnętrza wynikała z ówczesnych potrzeb ministerstwa. W poszczególnych segmentach działały różne departamenty, które ustawiono prostopadle względem siebie.

Ministerstwo w budynku funkcjonowało ponad trzy dekady aż do 2007 roku. Wtedy to obiekt został przejęty przez centralny Bank Gruzji, który uczynił z niego swoją główną siedzibę. Również w 2007 roku budynek został wpisany do rejestru budynków i zyskał prawną ochronę.

Budynek podczas budowy w 1974 r., fot. archiwum

Ciekawostką jest, że pierwotnie planowano budowę większego budynku. Charakterystycznych sześciennych modułów miało być po prostu więcej. Jednak w latach 70 ograniczenia finansowe sprawiły, że zrealizowano projekt w oszczędniejszej wersji. W 2009 roku planowano wprawdzie, że gmach zostanie przebudowany zgodnie z pierwotną wizją architekta i zwiększy swoją powierzchnię o 50 proc., ale pomysłu nie wcielono w życie.

fot. Tinalomidze7, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
fot. Tinalomidze7, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Ostatnie prace remontowe odbyły się w latach 2010-2011, kiedy gruntownie wyremontowano wnętrze budynku oraz zbudowano nowe wejście główne i podziemne lobby. Jasno szarą elewację pozostawiono w oryginalnej formie. W zależności od pory dnia i stopnia nasłonecznienia przybiera ona nieco inny odcień.

Dziś wspólnie z marką New Balance celebrujemy Grey Day! To święto wszystkich wielbicieli szarego koloru, symbol siły i otwartego umysłu. To właśnie szara barwa pojawia się najczęściej w modelach New Balance. My dostrzegamy ją zwłaszcza w nowoczesnym designie oraz brutalistycznej architekturze. Z okazji Grey Day nasza strona główna zyskała dziś szarą otoczkę, a opublikowane artykuły mają wspólny mianownik – szary kolor. Przykładem jest ten artykuł. Jakie są pozostałe? Zaczęliśmy od opisu kultowego, szarego modelu butów New Balance, nasz artykuł o Green Day oraz kolekcji znajdziesz klikając TUTAJ. Pozostałe “szare” artykuły znajdziesz na szczycie strony głównej www.whitemad.pl. Niech szare święto trwa!

źródło: Bank of Georgia (bankofgeorgia.ge)

Czytaj też: Modernizm | Brutalizm  | Ciekawostki | Beton | whiteMAD na Instagramie