Wizualizacja budynku po remoncie. Źródło: UM Warszawa

Trwa remont przy ul. Solec 46. Kamienica odzyska utracony detal!

W kamienicy przy ulicy Solec 46 trwa remont. Zaniedbana kamienica stoi w reprezentacyjnej części Powiśla, na eksponowanym styku kilku ulic. Budynek przez lata nie był remontowany a jego stan się stopniowo pogarszał. W 2019 roku UM Warszawy rozpoczął w końcu długo wyczekiwaną renowację obiektu.

Kamienica przy ulicy Solec 46 powstała w 1901 roku i była przeznaczona dla robotników z ówcześnie fabrycznego Powiśla. Udało jej się przetrwać II wojnę światową bez większego szwanku. W następnych latach nieruchomość nie doczekała się jednak należytych remontów i modernizacji, przez co zaczęły się jej problemy. W budynku pojawił się grzyb, gdyż obiekt był pozbawiony centralnego ogrzewania, a także prywatnych toalet.

Wizualizacja budynku po remoncie. Źródło: UM Warszawa


Mieszkańcy apelowali do władz o zwrócenie uwagi na ich trudne warunki i stan budynku. W 2017 roku sprawę podjął Jan Śpiewak, ówczesny radny Śródmieścia. Po roku sprawa ruszyła i rozpisano przetarg. Dzięki staraniom śródmiejskiego Zarządu Dzielnicy oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami udało się pozyskać środki potrzebne do przeprowadzenia długo wyczekiwanego remontu.

Budynek przed remontem i na wizualizacji po. Źródło: Google Maps i UM Warszawa

Podwórze kamienicy przed remontem i po. Źródło: UM Warszawa

Po jego zakończeniu kamienica zostanie przekazana jako budynek komunalny. Zostaną odnowione wszystkie elewacje, na które wrócą utracone detale. W każdym z mieszkań znajdzie się centralne ogrzewanie, aneks kuchenny i łazienka. W parterze powstaną lokale użytkowe. W budynku będą także komórki lokatorskie, rowerownia i wózkownia. Odnowione ma zostać również podwórze. Kamienica przy ul. Solec 46 ma zostać dostosowana dla potrzeb niepełnosprawnych. Powstaną windy i zlikwidowane zostaną progi.
Za projekt przebudowy odpowiada firma BLANK ARCHITEKCI z Rudy Śląskiej.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki