sadzenie drzew
fot. Rafał Motyl/UM Warszawa

Trwa sadzenie drzew na pl. Trzech Krzyży. Wracają tu po blisko stu latach!

Trwające sadzenie drzew jest zwieńczeniem remontu placu Trzech Krzyży. Rośliny mają wysokość ok. 6 m i obwód pnia minimum 25 cm. Sadzone są na trójkątnej działce w rejonie ul. Żurawiej i Brackiej oraz wzdłuż jezdni wschodniej placu u zbiegu z ulicą Książęcą. W wyniku rozmów z konserwatorem zabytków ostatecznie udało się ulepszyć projekt, który realizowany był w trudnej, zabytkowej przestrzeni będącej jednocześnie węzłem drogowym. Nowym lipom, głogom i gruszom towarzystwa dotrzymają trawniki i żywopłot – łącznie ponad 2700 m2 terenów zielonych. Jesień to też doskonały czas, aby nowe drzewa dobrze przyjęły się w gruncie.

Nowe, spore już drzewa będą tutaj – na początek – aż 24. Dopełnią one odmieniony plac, który przebudowano w taki sposób, by służył wszystkim użytkownikom – kierowcom, rowerzystom i pieszym.

Sadzenie drzew. Fot. Rafał Motyl/UM Warszawa

sadzenie drzew


Zazieleniamy ten plac – jak wiele innych, przebudowywanych miejsc w stolicy – ponieważ mieszkańcy Warszawy kochają zieleń, która nie tylko produkuje tlen i oczyszcza powietrze, ale również daje nam wytchnienie w gorące, upalne dni. Oddajemy ten plac mieszkańcom miasta, w tym również najmłodszym, dosłownie! To właśnie dzieci ze śródmiejskich szkół i przedszkoli sadzą tu drzewa, ale będą też ich patronami! Dlatego każde drzewo będzie oznaczone tabliczką: „To drzewo rośnie razem z dziećmi ze szkoły lub przedszkola numer taki, a taki…” Właśnie tym dzieciom, ale też naszym wnukom, czyli następnym pokoleniom, chcemy zostawić Warszawę piękną, zdrową i funkcjonalną; taką, w której chce się żyć! – informuje ZDM.

Prace na placu Trzech Krzyży rozpoczęły się w sierpniu ub.r. i przez cały czas toczyły się „pod ruchem”, bez całkowitego zamykania go dla aut, rowerów czy komunikacji miejskiej. Podczas prac odkryty został dobrze zachowany bruk oraz dawne szyny tramwajowe na wysokości Instytutu Głuchoniemych przy ul. Wiejskiej. Cześć tej zabytkowej nawierzchni placu została oczyszczona i wyeksponowana. Bruk po zachodniej stronie placu był w gorszym stanie, ale jego część została usunięta spod jezdni i wyeksponowana na fragmencie przedłużenia ulicy Brackiej w obrębie placu.
Już niebawem mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekt prac w całej krasie.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Czytaj też: Zieleń | Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Historia | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie  | Warszawa