Tubądzin Meets Art w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

To szczególny moment w historii Grupy Tubądzin, która w tym roku świętuje 40-lecie swojej działalności. Z tej okazji 26 października w przestrzeniach Narodowej Galerii Sztuki Zachęta pod hasłem „Tubądzin Meets Art” zorganizowano uroczystą kolację, podczas której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia i zaprezentowano nowe projekty.

Wybór miejsca na zorganizowanie spotkania nie był dziełem przypadku. Wnętrza Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie mają niepowtarzalny klimat. Gmach Zachęty zbudowano w 1900 roku w stylu akademickiego renesansu włoskiego i ozdobiono elementami klasycystycznymi, które zaprojektował Zygmunt Otto. Unikalne wnętrze pozwoliło stworzyć scenografię z krajobrazami jak ze snów, a na gości czekała uczta dla ciała i przede wszystkim dla ducha.

Grupa Tubądzin w ciągu czterdziestu lat swojego istnienia zbudowała solidną markę, a jej znakiem rozpoznawczym stały się oryginalne wzory, które powstają we współpracy z artystami i projektantami. O tym, jak wielki sukces osiągnęła świadczy skala sprzedaży – produkty Tubądzin docierają do klientów w 80 krajach na świecie.

Dla architektów wnętrz praca z modnymi i wysokiej jakości produktami wykończeniowymi ma ogromne znaczenie, dlatego Grupa Tubądzin kilka lat temu nawiązała współpracę między innymi z Dorotą Koziarą i Maciejem Zieniem, którzy zaprojektowali specjalne kolekcje (nasz wywiad z Dorotą Koziarą o pracy nad kolekcją Cielo e Terra przeczytasz TUTAJ). Dodatkowo Tubądzin jest organizatorem konkursu dla architektów i projektantów wnętrz „Tubądzin Design Awards” i od wielu lat organizuje Tubądzin Design Days. Marka współpracuje też z Operą Narodową, a w najbliższym czasie ogłosi kolejne kolaboracje z instytucjami kultury.

Sztuka jest nam bliska. Od lat promujemy artystów i najlepsze praktyki w projektowaniu funkcjonalnych i pięknych wnętrz. Teraz idziemy o krok dalej i oficjalnie ogłaszamy projekt Tubądzin Meets Art. Grupa Tubądzin chce demokratyzować sztukę i zapewniać dostęp do niej. Dlatego będzie mecenasem sztuki. Będziemy wspierać instytucje kultury, realizować wspólne projekty z artystami i poszerzać nasze działania edukacyjne  zapowiada Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Grupy Tubądzin.

Połączenie wieloletniego doświadczenia i najwyższej jakości produkowanej ceramiki z kreatywnymi, świeżymi pomysłami młodych artystów owocuje powstaniem niezwykłych projektów i oryginalnych rozwiązań.

Fascynuje nas natura i jej piękno. Dlatego inwestujemy w najnowsze linie technologiczne i park maszynowy, który umożliwia nam perfekcyjne odtwarzanie naturalnych struktur. W tym roku nowością w naszej ofercie są płyty, których struktura jest sensoryczna. Dotykając ich możemy wyczuć niejednorodne chropowatości, użylenia i wybłyszczenia, takie same jak w naturalnych skałach i minerałach – tłumaczy Amadeusz Kowalski, wiceprezes Grupy Tubądzin – Tworzenie tak wysublimowanych wzorów jest możliwe dzięki nowej linii produkcyjnej, którą uruchomiliśmy na początku tego roku.


Nowe wzory znalazły się m.in. w najnowszych kolekcjach Macieja Zienia Holiday i Lounge. Skąd projektant czerpał inspirację?

Ibiza to jedno z moich ulubionych miejsc. Wyspa zachwyca szerokimi plażami, błękitem morza i muzyką rozbrzmiewającą niemal we wszystkich jej zakątkach. Uwielbiam ten klimat. W kolekcji Holiday chciałem przenieść go do wnętrz. Wybrałem najpiękniejsze skały, jakie można spotkać na wyspie. W kolekcji nie mogło zabraknąć etnicznych dekorów, które dodają całości lekkości i luzu. – tłumaczy Maciej Zień – Natomiast kolekcja Lounge to hołd dla wielkomiejskich metropolii. Ich monumentalnej architektury i ponadczasowej elegancji. Tu postawiłem na wyraziste, ciemne skały i dekory nawiązujące do stalowych elewacji drapaczy chmur – dodaje.  

Dorota Koziara przedstawiła nowości, będące rozwinięciem znanej kolekcji Cielo e Terra. Pastelowa gama kolorystyczna została wzbogacona o zieleń, czerń i super biały. Pojawiły się nowe dekory, które harmonijnie przechodzą z jednego koloru w drugi. Tworząc efekt gradientu Dorota Koziara nadała kolekcji poczucie lekkości i harmonii.

Nowa odsłona kolekcji Cielo e Terra

Aby urozmaicić kolekcję uzupełniłam ją też o dekory inspirowane naturą – gwiazdami i roślinami. Tak powstały wzory geometryczne, które można nanosić na wszystkie kolory kolekcji  – podkreśla Dorota KoziaraDzięki doskonałym parametrom technicznym płyty Cielo e Terra mogą być stosowane nie tylko w domach, budynkach użyteczności publicznej, ale także na elewacjach. Zależało mi, aby kolekcja była ciepła w odbiorze. Taki właśnie efekt dają, moim zdaniem, powierzchnie głęboko matowe. Wypracowaliśmy wraz z działem technologii Tubądzin powierzchnie płyt ceramicznych, które dają takie wrażenie.

Zwieńczeniem kolacji było nocne zwiedzanie przestrzeni Zachęty, w tym wystawy z rzeźbami Adolfa Ryszki oraz koncert Bovskiej. To jeszcze nie jest koniec nowości od Grupy Tubądzin. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne projekty nawiązane z czołowymi instytucjami kultury oraz artystami.

źródło: Tubądzin

Czytaj też: Ceramika | Wnętrza | Sztuka | Kultura | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.