Ulica Mariacka
Koniec lat 40. XX w., widok na morze ruin Głównego Miasta. Pierwsza widoczna ulica od dołu to Mariacka. Fot. Kazimierz Lelewicz. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Ulica Mariacka w Gdańsku – zniszczenie i odbudowa

Główne Miasto w Gdańsku położone jest w Śródmieściu. To tam można zobaczyć większą część najbardziej wartościowych zabytków miasta i kamienic. Najważniejszą trasą jest Droga Królewska, która składa się z ulicy Długiej i Długiego Targu. Mniejszymi ulicami, ale niemniej ważnymi, są ulica Mariacka, Chlebnicka czy Ogarna.

Historia Głównego Miasta w Gdańsku zaczyna się w 1343 roku. Wtedy to Krzyżacy nadali przywilej lokacyjny osadzie mieszczącej się przy Długim Targu. Bardzo szybko rozwinęła się ona w ważną militarnie, gospodarczo i kulturalnie część Gdańska (z łac. urbs principalis, czyli Główne Miasto). Domy przy ulicy Długiej i Długim Targu zamieszkiwane były przez najbogatszych kupców i najznakomitsze rody. Właśnie w tej części Gdańska powstawały najważniejsze obiekty miejskie: kościół Mariacki, ratusz czy Dwór Artusa.

Ulica Mariacka z widokiem na bazylikę, pocz. XX w. Źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Ulica Mariacka


W 1945 roku Armia Czerwona zniszczyła Główne Miasto w Gdańsku niemal w 90%. Gdańsk obok Warszawy i Wrocławia ustanowił tragiczne rekordy wojennych zniszczeń wśród miast leżących w obecnych granicach Polski. Za tymi liczbami kryło się spustoszenie miasta, które stanowiło jeden z najpiękniejszych zespołów zabytkowych Europy północnej.

Tak widok z wieży ratusza opisywał po wojnie Stanisław Goździelewski, kowal artysta:

Gruzy Głównego Miasta widziane z ulic nie robiły już takiego wrażenia, człowiek się do nich przyzwyczaił. Ale to, co zobaczyłem z wieży ratusza, trudno było sobie wyobrazić. Cały prawie Gdańsk, a szczególnie jego część między Motławą a halami targowymi, był wielkim rumowiskiem. Kikuty murów, zwały gruzów, powykrzywiane dźwigary i rury, wiszące na resztkach zbrojeń odłamy betonu, samotne, dziwnie wysokie kominy, masywne mury kościołów bez wież…

II wojna światowa to dla Gdańska dramatyczne załamanie jego historii ale także początek odrodzenia w kształcie, który znamy dziś. Było ono możliwe, dzięki przybyszom z Kresów Wschodnich, Pomorza i Polski centralnej. Nowym mieszkańcom udało się odbudować najważniejsze budowle, większość zabytkowych kamienic oraz zrekonstruować stare gotyckie mury obronne. Przy okazji odbudowy tak dużego obszaru nie obyło się bez uproszczeń, ujednoliceń i kontrowersji. Wyburzono zabytkowe piwnice, zniszczono niektóre zachowane elewacje, ale jedną z największych zmian było usunięcie oficyn i skrócenie budynków. Wnętrza bloków zabudowy wypełniają wielkie, jak w osiedlach mieszkaniowych place-podwórza. Nie ma już praktycznie śladu po dawnej, gęstej zabudowie. Przy odbudowie Głównego Miasta zatarto też historyczny podział na wąskie działki. Znaczna część domów została połączona w bloki, z jedną klatką schodową obsługującą kilka numerów. Odbudowane kamienice w większości tylko ogólnie nawiązują do pierwowzorów, a za fasadami kryje się osiedle mieszkaniowe z lat 50. i 60., z mieszkaniami spełniającymi ówczesne normy. Mieszczańskie, patrycjuszowskie Śródmieście w „burżuazyjnym” wydaniu zniknęło. Mimo tych wszystkich uproszczeń na ulicach wciąż można odnaleźć ducha dawnych czasów, a budowniczym i architektom należy się szacunek za trud i pracę włożone w podniesienie miasta z gruzów. Do dzisiaj Główne Miasto jest najważniejszą i najbogatszą częścią Gdańska.

Ulica Mariacka
Historia ulicy Mariackiej (niem. Frauengasse), jednej z najpiękniejszych gdańskich ulic sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z połowy XIV stulecia, okolicę opisano jako „platea Dominae Marie”, a określenie nawiązywało do pobliskiej świątyni Mariackiej. Początkowo wzdłuż ulicy wznoszono skromne budynki ceglane lub ryglowe, późniejszy rozkwit gdańskiego ośrodka portowego przyniósł też wielkie zmiany w architekturze. Od końca XV wieku wzdłuż Frauengasse wyrastały kamienice gotyckie, wypierane potem przez budynki utrzymane w duchu architektury renesansowej i następnie wczesnobarokowej. Ze względu na podmokłość okolicy budowa głębokich piwnic nie była możliwa, dlatego powstały magazyny częściowo wyniesione ponad poziom gruntu, znane dziś jako słynne gdańskie przedproża. W XIX w. przy ul. Mariackiej mieszkali drobni kupcy, rzemieślnicy i funkcjonowały czynszowe kamienice. Koniec XIX wieku przyniósł kolejne fale modernizacyjnych zmian miasta. Przeprowadzono niwelację fortyfikacji ziemnych, następnie przyszła kolej na rozbiórkę przedproży ograniczających przepustowość głównych ulic gdańskiego centrum. W ten sposób przedproża zniknęły z większości miejskich ulic. Rozbiórka ominęła na szczęście Frauengasse, gdyż komunikacyjne znaczenie ulicy nie było aż tak ważne i rozbiórki przedproży zaniechano.

Widok z wieży bazyliki na ul. Mariacką w roku 1935 i pod koniec lat 50. XX w. 

Widok z wieży bazyliki na ul. Mariacką w latach 1935 i 2022.

Widok z wieży bazyliki na ul. Mariacką pod koniec lat 50. XX w. i w roku 2022.Powyższe zdjęcia pochodzą ze stron: travelpasja.pl i bazylikamariacka.gdansk.pl.

Zabytkowa, piękna ulica Mariacka przepadła w marcu 1945 roku, gdy w gruzach legło niemal całe gdańskie Śródmieście. Na Mariackiej przetrwała zaledwie jedna kamienica, niektóre przedproża oraz poharatane bryły Bramy Mariackiej i Domu Przyrodników. Sowieci zniszczyli wiekowy ośrodek sztuki, kultury, handlu i oświaty. Odbudowa kamienic ruszyła w połowie lat 50., natomiast zabiegi przy rekonstrukcji przedproży, misternych zdobień i ornamentyki wymagały czasu. Prace przy nich trwały do połowy lat 70. i były prowadzone pod nadzorem prof. Mariana Osińskiego. W obecnej przestrzeni ulicy Mariackiej funkcjonują galerie, nastrojowe knajpki, a przede wszystkim bursztynowe sklepy i pracownie. Mariacka pomimo tak ogromnych zniszczeń wciąż trwa, żyje i zachwyca.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z gdańskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Gdańsk | Historia | ZabytekMetamorfoza

Ulica Mariacka przed i po wojnie. Źródło: fotopolska.eu

Temat: Ulica Mariacka w Gdańsku – zniszczenie i odbudowa

Źródła: gdanskstrefa.com, pomorskie.travel.pl, infogdansk.pl, fotopolska.eu, domena publiczna