W Łodzi ruszy akcja zazieleniania budynków. Ściany pokryją pnącza

Akcja zazieleniania budynków ruszy jeszcze we wrześniu. W pierwszej kolejności zmieni się wygląd trzech budynków w centrum. Wykonane zostaną tak zwane zielone ściany – posadzone zostaną rośliny, które stopniowo będą oplatać budynki.

Zielone elewacje mają wiele zalet. Pozwalają ochładzać ściany w upalne dni, obniżają temperaturę otoczenia i oczyszczają powietrze. Kolejnym jest aspekt wizualny – pnącza na ścianie kamienicy czy innego budynku pozwalają stworzyć unikalny klimat, a kiedy stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia to po prostu mogą zasłonić wybrane fragmenty.

Akcja zazieleniania budynków jest częścią większego projektu, w ramach którego w Łodzi sadzone są nowe drzewa i krzewy. Pierwszy budynek, który zyska zieloną elewację znajduje się przy ulicy Lipowej 44. To samotnie stojąca kamienica, która ma piękną elewację frontową, ale odsłonięte boczne ściany. Już wkrótce posadzone zostaną tutaj kwitnące pnącza składające się z kilku gatunków. Rośliny będą wspinać się na montowanych do ściany kratkach. Prawdopodobnie szczytową ścianę południową pokryje kokornak, winobluszcz trójklapowy, wiciokrzew zaostrzony, bluszcz pospolity lub powojnik srebrzysty.

Podobnie potraktowana zostanie ściana budynku przy ulicy Radwańskiej 31. Planowane jest zazielenienie ściany szczytowej po wschodniej stronie. Miasto planuje posadzić tutaj takie same rośliny jak w przypadku kamienicy przy ulicy Lipowej. Również tutaj rośliny będą wspinać się po specjalnej kracie. Zdjęcie budynku publikujemy w galerii poniżej.

ul. Lipowa 44 w Łodzi, fot. Google

Najszybsze zazielenienie nastąpi przy ulicy Kopernika 28. Budynek będzie mieć zieloną elewację od strony wschodniej. Co ciekawe, zamontowane zostaną tutaj gotowe panele z bluszczem, dlatego zmiana będzie natychmiast widoczna. Jeśli rośliny będą odpowiednio pielęgnowane to w przyszłości będą się rozrastać i pokryją coraz większą część budynku.

źródło: www.lodz.pl

Czytaj też: Łódź | Elewacja | Zieleń | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły