klasztor

W XVII-wiecznym gmachu klasztoru powstał hotel. Projekt przebudowy wrocławskiego zabytku wykonała pracownia ARCHIKON

XVII-wieczny klasztor franciszkanów reformatorów przeszedł metamorfozę. Swoje podwoje otworzył tam hotel Herbal. Budynek stojący przy ul. Włodkowica we Wrocławiu pieczołowicie odrestaurowano i przystosowano do nowej funkcji. W historycznym gmachu wciąż czuć dawny klimat, co nadaje mu wyjątkowej atmosfery, a jasnokremową bryłę oddziela od ulicy przyhotelowy ogród pełen ziół. Projekt wykonała pracownia ARCHIKON arch. Anna Kościuk.

Hotel Herbal mieści się w budynku dawnego klasztoru, położonego w historycznym centrum miasta, w Dzielnicy Czterech Świątyń, niedaleko Rynku Starego Miasta, Opery i Narodowego Forum Muzyki.

Klasztor franciszkanów reformatorów obecnie

klasztor


Franciszkanie otrzymali ten teren od władz miasta – była to rekompensata za utracony kościół i klasztor przy ul. Bernardyńskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Architektury. Obiekt projektu Mateusza Bienera został zbudowany w latach 1680-1694. To on kierował również budową sąsiedniego kościoła Św. Antoniego z Padwy. Pierwotne zabudowania klasztorne miały kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, a dawne połączenie klasztoru z kościołem zapewniał niegdyś długi, nieczynny dzisiaj korytarz. Po stu latach od wybudowania klasztoru, w 1792 roku, franciszkanie zmuszeni byli przekazać oba budynki siostrom elżbietankom, którym ówczesne władze miasta były bardziej przychylne. Elżbietanki szybko rozbudowały klasztor, dodając od strony południowej nowe skrzydło. W roku 1819 zakupiły dodatkowo posesję po drugiej stronie ul. Włodkowica, a na miejscu rozebranych fortyfikacji założyły apteczny ogród i sad.

Ogród przed hotelem podczas prac i obecnie

Pokój Przeora przed i po remoncie

Korytarz przed i po zakończeniu prac



Pod koniec lat 30. XX wieku klasztor służył jako miejsce spotkań ekumenicznego kręgu dyskusyjnego „Una Sancta”, którego celem było pojednanie pomiędzy narodami i chrześcijanami. Elżbietanki pozostawały w tym miejscu aż do roku 1945, kiedy zabudowania klasztorne zostały przejęte przez salezjan. Osiem lat później zmuszeni byli przekazać to miejsce na potrzeby akademika dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a po kilku kolejnych latach budynek został przekształcony w mieszkania komunalne i z czasem uległ dewastacji. Wraz z końcem 2016 roku zabytkowy budynek dawnego klasztoru franciszkanów miasto sprzedało Przedsiębiorstwu Budowlano-Konserwatorskiemu Castellum, które w roku 2019 rozpoczęło prace nad odrestaurowaniem tego miejsca z przeznaczeniem na hotel. Prace projektowe, będące przygotowaniem do generalnego remontu, trwały przez cały 2017 rok do marca 2018 roku i zakończyły się uzyskaniem pozwolenia na budowę. Po załatwieniu spraw finansowych i projektowych, w marcu 2019 r. rozpoczęły się prace remontowe. W momencie przejęcia nieruchomości przez firmę Castellum budynki znajdowały się w stanie bliskim katastrofy budowlanej. Częściowo zawalił się i przeciekał dach, zawaliły się także stropy poddaszy, zamurowano okna na parterze, a wnętrza splądrowano.

 Klasztorna piwnica dawniej i obecnie

Wewnętrzny korytarz wokół patio przed i po zakończeniu prac



 Sala Franciszkańska przed i po remoncie

W zabytku udało się uratować autentyczne elementy więźby dachowej, które są wyeksponowane w najwyżej położonych pomieszczeniach. Na drugim i pierwszym piętrze tego samego skrzydła, można zobaczyć pokoje hotelowe, których jedną trzecią powierzchni stanowi łazienka, co jest rzadkością. To właśnie na tych piętrach zachowały się pierwotne cele mnichów. Były to pomieszczenia, z których każde miało około 12 metrów kwadratowych, więc były zbyt małe, aby zaprojektować w nich pokoje. Postanowiono zatem stworzyć pokoje hotelowe, które składałyby się z trzech cel klasztornych: celi dziennej, celi sypialnej i celi kąpielowej – dlatego łazienka stanowi 1/3 powierzchni tych pomieszczeń. We frontowym skrzydle można zobaczyć typowy pokój hotelowy. Dzieje się tak dlatego, że w części frontowej budowli nie zachował się historyczny układ ścian poprzecznych i sklepień, więc autorzy mieli dużą swobodę działania. Brak historycznego układu wynika prawdopodobnie z faktu, że w 1749 roku od uderzenia pioruna eksplodowała pobliska wieża prochowa. Eksplozja zniszczyła tę część budynku i już nigdy nie powróciła do pierwotnej formy. Kolejnym pomieszczeniem, które udało się uratować, jest część 300-letniej piwnicy zamkniętej ceglaną kolebką, w której obecnie mieści się winiarnia. Poruszając się po obiekcie można korzystać z dwóch starych, oryginalnych, zachowanych klatek schodowych. Trzecia to nowa żelbetowa klatka z szybem windy.

 Klasztorne poddasze przed i po aranżacji

Korytarz na parterze dawniej i dziś

Hotel oferuje 66 klimatycznych pokoi, a także stylową salę wielofunkcyjną – Salę Franciszkańską – służącą jako sala konferencyjna, bankietowa lub restauracyjna sala na wszelkiego rodzaju imprezy. Lokalizację obiektu dodatkowo wyróżnia historyczny ogród przed hotelem, przypominający znajdujący się tu przed wiekami klasztorny zielnik i sad. Kompozycję ogrodu – tworzącego owalny, barokowy parter – tworzy osiem działek ozdobnych z płaskimi rabatami niskich krzewów i ziół użytkowych: ponad 2000 bylin i prawie 1500 krzewów i pnączy ozdobnych oraz kilka niewielkich drzew liściastych.
To na jego bazie powstała cała koncepcja pomysłu na ten hotel, począwszy od jego nazwy – hotel Herbal. W całym budynku, także w pokojach hotelowych, przez cały rok można znaleźć świeże zioła w doniczkach, które nie tylko stanowią „świeżą ozdobę” wnętrza, ale także mają kojące właściwości lecznicze, dodatkowo świece zapachowe aromatyzujące swoimi leczniczymi właściwościami wewnętrzne części wspólne hotelu.
Dzięki współpracy z firmą Herbapol, hotel serwuje – zarówno podczas śniadań, jak i w pokojach hotelowych – najwyższej jakości herbaty i mieszanki ziołowe tej firmy. Produkty te można również kupić w hotelowym sklepie.

Źródła zdjęć i prawa autorskie do nich – Romuald M. Sołdek,
Ogólne informacje: Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano – Konserwatorskiego Castellum Sp. z o.o. – Wiesław Kleszcz,
Dyrektor Generalny Hotelu Herbal – Zbigniew Pasieka,
Dział Sprzedaży i Marketingu – Beata Toczek i Krzysztof Pasieka

Źródło: herbalhotel.pl

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Wrocław | Architektura w Polsce | Architektura sakralna