Warszawa: zdjęli bruk, aby stworzyć zielony plac

Zielony plac na Pradze-Północ powstał w ramach działań Zielonego Funduszu dla Warszawy realizowanego przy wsparciu firmy E.ON Polska. Prace zrealizowali pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Bruk zdjęto na placu między ulicami Floriańską, Jagiellońską i Kłopotowskiego na Pradze-Północ. Dodatkowo w trzech innych miejscach miejsce betonowych płyt zajęły rabaty z bylin i krzewów.

Nowe rabaty zajmują łącznie powierzchnię 142,5 m kw. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do istniejącej już w pobliżu zieleni. Rabaty są zlokalizowane w centrum i narożnikach placu – poza przejściem dla pieszych. Na rabacie w kształcie ronda posadzono żylistek ‘Yuki Snowflake’ i białą liatrę kłosową. Na pozostałych rabatach powstają kompozycje ze śnieguliczki Chenaulta ‘Hancock’ i pęcherznicy ‘Little Jocker’.

Celem Zielonego Funduszu dla Warszawy jest umożliwienie rozwijanie zieleni w mieście. Wspierając fundusz można przyczynić się do ograniczania negatywnych skutków zmian klimatu, a także do zwiększania różnorodności biologicznej w stolicy. Zielona inicjatywa może dotyczyć parków, skwerów oraz pasów zieleni przy ulicach, którymi opiekuje się ZZW. Dzięki temu zielony plac jak na Pradze-Północ będzie mógł powstać w innych zakątkach miasta.


Wcześniej pisaliśmy o innych zielonych interwencjach w stolicy realizowanych w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Nasz artykuł na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ. Również inne miasta w Polsce pozbywają się betonowych powierzchni uwalniając przestrzeń dla drzew i krzewów. Przykład z Poznania znajdziecie klikając TUTAJ.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Zieleń | Warszawa | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie