Warszawska palma
Warszawska palma w 2015 r. Fot. Валерий Дед, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Warszawska palma zmieni lokalizację. Miasto i PKP mają w planach likwidację ronda

Warszawska palma na rondzie de Gaulle’a to jeden z symboli stolicy. W związku z modernizacją podziemnej linii średnicowej rondo ma zniknąć z pejzażu miasta, bowiem PKP S.A. planuje w tym miejscu nowy przystanek kolejowy. Według urzędników zmiany w tej części Śródmieścia ułatwią przesiadki pasażerom komunikacji miejskiej oraz będą korzystne dla pieszych. A co z palmą?

PKP planuje przeprowadzić wielki remont linii średnicowej w Warszawie, czyli połączenia kolejowego między Dworcem Zachodnim, a Dworcem Wschodnim. Będzie to wymagało rozkopania na kilka lat ścisłego centrum stolicy, dlatego miasto chce przy okazji przeprowadzić zmiany w układzie drogowym w Śródmieściu. Zmiany mają zajść do końca 2030 roku.

Warszawska palma w 2015 r. Fot. Валерий Дед, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Warszawska palma


Jedną z największych zmian będzie przebudowa ronda gen. Charles’a de Gaulle’a i utworzenie tam zwykłego skrzyżowania, zgodnie z planami znanymi już od lat. Uchwalony w 2017 r. plan miejscowy dla tego obszaru wskazuje, że rondo w tym miejscu jest przeskalowane, zbyt duże w stosunku do otaczającego go układu drogowego. Powoduje to m.in. utrudnienia w płynnej przesiadce w komunikacji zbiorowej oraz utrudnia ruch pieszy i rowerowy w okolicy. Planowana likwidacja ronda de Gaulle’a będzie powrotem do stanu sprzed 1961 r., kiedy istniało w tym miejscu zwykłe skrzyżowanie. W ramach prac zniknie także inne słynne rondo im. Dmowskiego.

Widok rondo w czerwcu 1968 r. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe, Autor: Lech Zielaskowski

W wyniku przebudowy zostanie zlikwidowana centralna wyspa, zatem sztuczna palma będzie musiała zmienić lokalizację. Ustawiono ją na środku ronda w 2002 r. jako projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Pierwotny pomysł na instalację zakładał cały szpaler drzew tego typu. Ostatecznie Rajkowska zdecydowała się ustawić jedną palmę. Została ona wykonana przez amerykańską firmę Soul-utions.com z tworzyw sztucznych i naturalnych materiałów. Ma wysokość ok. 15 metrów i  jest wodoodporna, a stabilność zapewnia jej osadzenie na metalowej konstrukcji obciążonej betonowymi prefabrykatami.

Warszawska palma w 2007 roku. Autor: Alina Zienowicz/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY 3.0

Instalacja nawiązuje do dawnej żydowskiej osady Nowa Jerozolima, od której Aleje Jerozolimskie wzięły swoją nazwę. Podobne rośliny do warszawskiej imitacji rosną w Izraelu. W 2007 roku palma przeszła remont, podczas którego wymieniono korę na pniu i liście, co całkowicie zmieniło kształt korony sztucznego drzewka.

Według planu miejscowego z 2017 r. palma może pozostać w przestrzeni miejskiej. Przedstawiciele władz miasta zapewniają, że ten osobliwy symbol stolicy nie zniknie, a pod uwagę jako nową lokalizację brana jest okolica nowego skrzyżowania Alej Jerozolimskich z Nowym Światem.

A Wy, co sądzicie o tej instalacji?

Co myślisz o warszawskiej palmie?

View Results

Loading ... Loading ...

Źródło: muratorplus.pl, um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Miasto | Komunikacja miejska | Ciekawostki | Rzeźba | Warszawa