We Wrocławiu wmurowano kolejne kamienie pamięci

Znajdują się na placu Solnym we Wrocławiu. Kamienie pamięci przypominają o rodzinie Herz, która mieszkała w tym mieście jeszcze przed II wojną światową. Cztery małe kostki wmurowano w bruk przed kamienicą Oppenheimów.

Nie są to pierwsze kamienie pamięci, jakie można zobaczyć we Wrocławiu. O wcześniejszych, które znajdują się w różnych punktach miasta pisaliśmy już dwa lata temu TUTAJ.

Rodzina Herzów przez wiele lat w budynku na placu Solnym prowadziła sklep obuwniczy. Mają o tym przypominać kamienie pamięci, czyli tak zwane stolpersteine. Idea montowania kamieni pamięci ma na celu przypominanie ofiar Holokaustu. To małe kostki, których górna warstwa pokryta jest mosiądzem oraz napisami z imionami i nazwiskami zmarłych. We Wrocławiu takich kamieni jest już 20, a na całym świecie blisko 100 tysięcy.

Najnowsze kamienie przypominają historię rodziny Herz. Głowa rodziny – Ludwig Herz od 1894 r. prowadził w tym miejscu cieszący się popularnością sklep obuwniczy. Jak informuje serwis Wroclaw.pl, Ludwig Herz opracował system sprzedaży wysyłkowej. Ponad sto lat temu była to zupełnie nowa forma sprzedaży.

Ludwig zmarł w latach 20. XX wieku, a sklep przejęła jego druga żona – Olga wraz z synami. Przez następne lata rodzinny biznes rozwijał się, aż do lat 30., kiedy do władzy doszli naziści i nasiliły się represje wobec ludności żydowskiej. Syn Ludwiga, wraz z żoną Hildą i córką Steffi wyjechali do Chile, a stamtąd do Argentyny. We Wrocławiu pozostała jedynie Olga, którą zamordowano w 1942 r. w obozie Terezin Stadt.


Upamiętniamy ludzi, którzy tworzyli to miasto, budowali jego świetność. Dzięki takim ludziom jak Ludwig Herz i jego krewni, Wrocław dzisiaj jest tak pięknym miastem – mówił Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.

Uroczystość wmurowania kamieni na placu Solnym odbyła się w poniedziałek 19 lutego. Inicjatorami wydarzenia byli fundacja OP ENHEIM i fundacja Urban Memory.

W 2023 r. pierwsze kamienie pamięci pojawiły się w Warszawie. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

zdjęcia: Oleksandr Poliakovsky

źródło: wroclaw.pl

Czytaj też: Wrocław | Historia | Detal | Miasto | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie