wiata z trawą na dachu
fot. redakcja whiteMAD

Więcej wiat z zielonym dachem w Warszawie. 90 kolejnych w tym roku

Pisaliśmy o nich już wielokrotnie. Pierwszy raz w 2020 r. Wkrótce wiat z zielonym dachem w Warszawie będzie jeszcze więcej! Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że w ramach budżetu obywatelskiego na ulicach stolicy takich wiat przybędzie 90.

Przemiana wiatr już trwa. Na ich dachach nie tylko pojawią się rozchodniki, ale także wymieniane są szyby, które posiadają wzór mający dawać ostrzeżenie ptakom, by te bezpiecznie przelatywały obok. Kropki na szybach nanoszone są metodą sitodruku.

Tegoroczna ofensywa wiat z zielonym dachem jest możliwa dzięki samym mieszkańcom. Warszawiacy głosowali na projekty w budżecie obywatelskim. Takich projektów było kilka, większość zyskała przychylność mieszkańców. Zwycięskie projekty to między innymi „Zielone przystanki autobusowe na Targówku „v.2” (24 dachy), „Zielone przystanki” (Bielany – 5 dachów), „Kwitnące przystanki” (Bemowo – 22 zadaszenia), „Zielone przystanki na Mokotowie” (12 dachów) czy „Łąki na przystankach (kontynuacja)” wybrany przez mieszkańców Ursynowa (12 dachów). Lista przystanków jest długa, a rozchodnik „wyrośnie” na wiatach m.in. przy Metrze Bródno i Metrze Kondratowicza, Parku Olszyna, Rakowiecka-Sanktuarium, Metro Kabaty, Teligi, Metro Bemowo, pl. Kasztelański, Hala Wola, Dzieci Warszawy.

Kilka projektów zakłada też ustawienie zupełnie nowych wiat przystankowych z zielonym dachem. Sześć takich wiat pojawi się na przystankach: Zerzeń, Kombajnistów, Wodniaków, Lebiodowa, Zawodowa i przy pętli autobusowej na Gołąbkach.


Rozchodniki coraz częściej pojawiają się w przestrzeni miasta. To roślina, która nie wymaga pielęgnacji. Wytrzymuje duże różnice temperatury, nasłonecznienie i zmienną wilgotność. Roślina zdobi też wiele kilometrów torowisk (pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ), takich torowisk jest już niemal 35 km.

Zielone dachy pomagają oczyszczać powietrze (jedna zielona wiata pochłania 7 kg dwutlenku węgla rocznie), magazynują wodę i potrafią obniżyć temperaturę w upalne dni nawet o 5 stopni Celsjusza. Z zielonych dachów korzystają też owady zapylające.

źródło: ZTM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Komunikacja miejska | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie