Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Trwa budowa Wielkiej Pętli Fordonu – nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej

Miasto Bydgoszcz podpisało umowę na wykonanie pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej podpisano umowę na zaprojektowanie kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 67 i ul. Tatrzańską. Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych.

W pierwszej kolejności zlecone zostały prace na odcinku pomiędzy ulicą Tatrzańską i Bora-Komorowskiego. Ciąg pieszo-rowerowy powstanie wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. W ramach inwestycji utwardzane lub przebudowywane będą też zjazdy na teren posesji. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyska skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Za prace odpowiadać będzie firma Strabag, z którą Miasto podpisało umowę o wartości 1,66 mln zł. Prace zakończą się w połowie przyszłego roku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Wielka Pętla Fordonu


W pierwszej kolejności realizowane będą na ul. Geodetów. Z początkiem września br. zlecono natomiast zaprojektowanie odcinka pomiędzy Szkołą Podstawową przy ul. Kromera oraz ul. Wierchową. Pochłoną one ponad 300 tysięcy złotych. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia zostaną skompletowane do końca 2025 roku. To najbardziej skomplikowany odcinek trasy wymagający m.in. pozyskania gruntów niebędących własnością miasta. Na finiszu są natomiast prace związane z odcinkiem trasy w Starym Fordonie, które zostały zlecone w ramach rewitalizacji terenów nad brzegiem Wisły. Z gotowej promenady pieszo-rowerowej będzie można skorzystać jeszcze tej jesieni. Miasto posiada także kompletną dokumentację na odcinek pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Wielka Pętla Fordonu

W ramach rewitalizacji tej części Bydgoszczy utworzono też asfaltowy tor z hopkami i zakrętami. Pumptrack powstał w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego. Na torze mogą bezpiecznie jeździć rowerzyści, miłośnicy jazdy na BMX, skaterzy, rolkarze i longboarderzy, o każdym stopniu umiejętności. Rozwiązania konstrukcyjne uwzględniają to, że obiekt może czasowo znajdować się pod wodą (na czas przy fali powodziowej na Wiśle). Oprócz pumptracka zakres realizowanego projektu obejmuje m.in. przebudowę ulic, dosadzenie drzewa oraz zagospodarowanie terenów nad Wisłą (także skatepark, siłownia, plac zabaw, mała architektura).

Wizualizacja pumptracka. Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Wielka Pętla Fordonu, tam gdzie jest to możliwe, ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów. Jej północna część ma przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tak zwanych górek od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć ma się z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon. W Starym Fordonie w ramach rewitalizacji powstają natomiast odcinki trasy łączące wał wiślany z ulicą Promenada. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park akademicki na zapleczu kampusu Politechniki Bydgoskiej dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa. Długość całego ringu to ponad 20 kilometrów. Asfaltowa nawierzchnia ma zapewniać wysoki komfort poruszania się pieszym i rowerzystom. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniać mają monitoring oraz oświetlenie. Na trasie rekreacyjnej znajdą się m.in. zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki, oraz inne obiekty małej architektury m.in. stojaki na rowery, tablice informacyjne, śmietniki.
W tym roku oddana zostanie do użytku rekordowa długość nowych tras rowerowych – około 13 kilometrów. Na koniec roku Bydgoszcz będzie posiadać około 140 km rowerowych dróg.

Źródło: bydgoszcz.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Zieleń | Ekologia | Urbanistyka| Bydgoszcz