ul. Mokotowska PO

Wielkie usuwanie betonu w Warszawie. Te podwórka są teraz zielone!

Usuwanie betonu w Warszawie trwa nie tylko w ramach realizacji miejskich inwestycji, ale obejmuje też bliższe mieszkańcom obszary. Miasto pokazało przykłady podwórek, z których zniknęły warstwy betonu. Teraz w tych miejscach jest zielono.

W dzielnicy Wola udało się zrealizować metamorfozy siedmiu podwórek. W Śródmieściu zielona zmiana nastąpiła na dwunastu. W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat rozbetonowanych będzie 37 podwórek. O pracach mówił prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek – mówi Rafał Trzaskowski.

Więcej zieleni widać już w ścisłym centrum miasta. Przykładem jest metamorfoza ronda Dmowskiego, które zyskało nową roślinność i naziemne przejścia dla pieszych. W sumie usunięto tam 2/3 hektara betonu i asfaltu.

Już niedługo zielone powierzchnie zdominują okolice Pałacu Kultury i Nauki, gdzie ma powstać tak zwany plac Centralny. O tych zmianach pisaliśmy kilka dni temu TUTAJ.

ul. Anielewicza PRZED

Dodatkowo o zielone powierzchnie dba Zarząd Zieleni, wśród realizowanych projektów są między innymi modernizacja parku Pole Mokotowskie, w ramach którego usunięto około 15 tys. m kw. betonu ze zbiorników wodnych. Kolejnym przykładem jest stworzenie skweru Integrator na Bielanach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Przed budynkiem poczty usunięto ponad 800 m kw. betonowej powierzchni, którą zastąpiła zieleń.

ul. Anielewicza PO

W sumie niemal 40 proc. powierzchni Warszawy zajmują tereny zielone – lasy, parki, skwery czy zieleńce. Jednak mieszkańcy chcą, by takiej powierzchni było jeszcze więcej. Świadczy o tym popularność proekologicznych projektów, które mieszkańcy zgłaszają do Budżetu Obywatelskiego.

źródło: ZGN Śródmieście

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Warszawa | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie